Οι δηλώσεις των προπονητών

Οι δηλώσεις των προπονητών μετά το τέλος της αναμέτρησης στο ΔΑΚ Γάλλου.

Ο προπονητής της ομάδας μας Σπύρος Μπαξεβάνος δήλωσε τα εξής:

«Ένα παιχνίδι που κι εμείς θέλαμε να το κερδίσουμε στην έδρα μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Το είπαμε ότι είμαστε μία ομάδα η οποία παλεύει με στόχο την παραμονή και αυτό το παιχνίδι άμα το κερδίζαμε θα μας έδινε μεγαλύτερη άνεση για τη συνέχεια. Δεν μπήκαμε καθόλου καλά, τα πρώτα 20-25 λεπτά μπήκαμε πάλι νωθρά και τα τελευταία παιχνίδια παρουσιάζουμε αυτό το πρόβλημα. Από εκεί και πέρα προσπάθησαν τα παιδιά, απλά διαχειρίστηκε καλά το αποτέλεσμα η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου, στο δεύτερο ημίχρονο κάθισε πίσω και είχε τις ευκαιρίες της για να βάλει κι άλλο γκολ. Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παιδιών. Όταν είσαι σε τέτοιες καταστάσεις πίσω στο σκορ, με ένα αντίπαλο που προσπαθεί να κάνει καθυστερήσεις και με ένα διαιτητή που σε εκνεύρισε μέσα στο παιχνίδι εσύ πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό, αγωνιστική πειθαρχία αν θες να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό να μπορείς να βγάζεις κομμάτια μέσα στο γήπεδο σε οποιαδήποτε αγωνιστική κατάσταση. Είμαστε ομάδα που ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο. Θέλουμε να ξεχάσουμε γρήγορα αυτό το παιχνίδι απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα με έμπειρους ποδοσφαιριστές και να πάμε στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι, το οποίο πρέπει να το πάρουμε οπωσδήποτε. Να ευχηθώ καλή συνέχεια στον κόουτς και την ομάδα του».

Από την πλευρά του για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Σούλης Παπαδόπουλος ανέφερε:

«Ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να το κερδίσουμε κι εμείς και ο αντίπαλος, κάθε ομάδα για τους δικούς της λόγους. Είναι μία σημαντική νίκη για εμάς, η πρώτη εκτός έδρας και είναι και η πρώτη ήττα της αντίπαλης ομάδας μέσα στην έδρα της και αυτό κάνει ακόμα πιο σημαντικό το αποτέλεσμα που πήραμε. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, απέναντι σε μία πολύ καλή και δυνατή ομάδα, που την είχα δει ζωντανά και στη Ριζούπολη την περασμένη αγωνιστική, αλλά και σε παιχνίδια στην τηλεόραση. Ξέραμε ότι θα ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, αλλά ξέρουμε τις δυνατότητες της δικής μας ομάδας, αφού πλέον έχουν γυρίσει όλα τα παιδιά και είμαστε υγιείς. Έχουμε φτιάξει ένα πολύ καλό σύνολο και παίζουμε και καλό ποδόσφαιρο. Χωρίς να θέλω να την αντίπαλη ομάδα, για την οποία είπα τα καλύτερα, νομίζω ότι το σκορ μας αδικεί, γιατί είχαμε και δοκάρι και 2-3 φάσεις καλές. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος θα μας πιέσει και θα φέρει την μπάλα κοντά στην περιοχή μας, αλλά και ότι είναι δυνατός στα στημένα ιδιαίτερα με τα φάουλ του Ταραλίδη και το είδαμε και στην τελευταία φάση, νομίζω όμως ότι είχαμε δουλέψει καλά για να τα αντιμετωπίσουμε όλα. Οι τρεις βαθμοί είναι σημαντικοί και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι το Σάββατο, που σε μία εβδομάδα θα έχουμε τρία παιχνίδια, ένα με τον Αγροτικό Αστέρα που μας καίει για να το κερδίσουμε, μετά με τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο που δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο για εμάς και μετά με την Καλλιθέα, που αν θέλεις να έχεις υψηλούς στόχους θα πρέπει να κερδίζεις και εκτός έδρας και να παίζεις καλά. Ανεβήκαμε λίγο στη βαθμολογία και θα κοιτάξουμε το παιχνίδι στην έδρα μας. Να δώσω συγχαρητήρια στον συνάδελφο γιατί και πέρσι έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά και φέτος βλέπω ότι τα πάνε καλά».