Κισσαμικός-Κηφισιά 2-2

Στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για τη φετινή σεζόν ο πρωταθλητής Κισσαμικός αναδείχθηκε ισόπαλος με την Κηφισιά (2-2).

Ο Σπύρος Μπαξεβάνος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν αρκετό έως τώρα, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα μας θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος στην άμυνα και στο 10′ προηγήθηκαν με τον Βέρμπη, με το 0-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (50′) από μπαλιά του Λώττα ο Τσικουδάκης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1, με τον Ματσούκα στο 58′ να δίνει προβάδισμα και πάλι στους φιλοξενούμενους.

Η… απάντηση της ομάδας μας όμως ήταν άμεση, αφού στο 61′ ο Στεφανίδης ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 87′ ο Λώττας με σουτ από τον χώρο της μεσαίας γραμμής πήγε να “κρεμάσει” τον Γουμάγια, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης το γκολ του Στεφανίδη ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Εκρηκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλοι της ομάδας μας, που είχαν και την υποστήριξη φιλάθλων της Δόξας Βύρωνα, με τους οποίους έχουν αποκτήσει αδερφικές σχέσεις από την περασμένη αγωνιστική περίοδο.

Το “φιλμ” του αγώνα
8′ Σουτ του Βέρμπη αποκρούει σε κόρνερ ο Κοντοπίδης.
10′ ΓΚΟΛ: Από λάθος στην άμυνα επωφελείται ο Βέρμπης και με πλασέ πετυχαίνει το 0-1.
22′ Σουτ του Ματσούκα άουτ.
30′ Φάουλ του Βέρμπη άουτ.
37′ Σέντρα του Τσικουδάκη ο Γουμάγιας σώζει προ του Μποτωνάκη.
50′ Κόρνερ του Λώττα κεφαλιά του Σμίλτου αποκρούει ο Γουμάγιας, που αρνείται το γκολ και σε πλασέ του Στεφανίδη.
50′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Λώττα για τον Τσικουδάκη, που με σουτ ισοφαρίζει (1-1).
58′ ΓΚΟΛ: Ο Ματσούκας με σουτ πετυχαίνει το 1-2.
59′ Κόρνερ του Λώττα κεφαλιά του Στεφανίδη άουτ.
61′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Λώττα κεφαλιά του Στεφανίδη και 2-2.
71′ Σουτ του Ντεντάκη από πλάγια θέση άουτ.
72′ Κόρνερ του Λώττα κεφαλιά του Στεφανίδη άουτ.
80′ Σουτ του Μποτωνάκη άουτ.
87′ Ο Λώττας πήγε να πετύχει ένα απίστευτο γκολ πίσω από το κέντρο η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στη συνέχεια σκόραρε ο Στεφανίδης με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Κουράκης-Νικολακάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες:

Π.Γ.Σ. Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κοντοπίδης, Λευτ. Κομπογεννητάκης (46′ Λώττας), Ζαχ. Κομπογεννητάκης (75′ λ.τρ. Σελινιωτάκης), Κώτσιας, Βιδάλης, Ντεντάκης, Σμίλτος, Μποτωνάκης, Τσικουδάκης, Κοκάκης (65′ Κανελλόπουλος), Στεφανίδης.

Α.Ε. Κηφισιά (Δημήτρης Παπασπύρου): Γουμάγιας, Παπάζογλου, Καραμπάς, Τεγούσης, Έσλερ, Ανδρίκος, Τσιμικλής, Ματσούκας (85′ Γεωργόπουλος), Βέρμπης, Παληαρούτας (83′ Αλμπάνης), Δρυμούσης (69′ Κολοτούρος).