Αδικη ήττα από την Καλλιθέα

Με το… αριστερό ξεκίνησε τη νέα χρονιά η ομάδα μας, η οποία γνώρισε την ήττα από την Athens Kallithea (2-1) στο «Γρ.Λαμπράκης» για την 9η αγωνιστική της SL2

Η ομάδα μας αν και θα μπορούσε βάσει απόδοσης να έχει καλύτερη τύχη στο ματς δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα με συνέπεια να υποστεί την τρίτη της ήττα (σε 8 ματς) στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στους 13 βαθμούς.

Η αναμέτρηση στο «Ελ Πάσο» δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, η οποία βρέθηκε από το 4ο μόλις λεπτό πίσω στο σκορ με το γκολ του Κυνηγόπουλου. Ωστόσο τα Χανιά αντέδρασαν άμεσα και δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γιώργο Μάναλη που πέτυχε το πέμπτο του γκολ στη σεζόν.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα μας ισορρόπησε πλήρως το ματς δημιουργώντας ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Στο 31’ ο Τσέλιος ανατράπηκε στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε παράβαση, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 45’. Ωστόσο αντί να γίνει το 1-2, στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι σε αντεπίθεση πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Λουκίνα.

Στο β’ μέρος η ομάδα μας κυνήγησε την ισοφάριση χάνοντας ευκαιρίες για το 2-2, με σημαντικότερες αυτές του Τσέλιου στο 50’ και του Μάναλη στο 90′.  Ωστόσο οι όσες προσπάθειες έγιναν δεν βρήκαν στόχο, με το 2-1 να μένει ως το τέλος.

4’ Κάθετη πάσα προς τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος με πλασέ από δεξιά μέσα στην περιοχή, άνοιξε το σκορ (1-0).
14’ Γκολ τα Χανιά και άμεση απάντηση. Σουτ Μάναλη από αριστερά μέσα στην περιοχή, 1-1
28’ Σουτ Λουκίνα μέσα από την περιοχή, εξαιρετική απόκρουση Κατσιμήτρου στην αριστερή γωνία
31’ Ανατροπή Τσέλιου, δεν καταλογίζεται το πέναλτι
45′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά: Σουτ Τσέλιου από κοντά απόκρουση Στρέζου σε κόρνερ
45+1′ Αντεπίθεση για την Καλλιθέα, ο Νίλι έβγαλε μόνο τον Λουκίνα τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο πλασέ 2-1
46’ Πλασέ Κυνηγόπουλου, απόκρουση Κατσιμήτρου σε κόρνερ
49′ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντεμέτριους από αριστερά απέκρουσε Κατσιμήτρος
50′ Πολίτης εξαιρετικά στον Τσέλιο, από πλεονεκτική θέση σουτ μόλις άουτ
68′ Ο Μάναλης πασάρει στον Καπνίδη αλλά το διαγώνιο σουτ φεύγει άουτ
90′ Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά Μάναλη ελάχιστα έξω από την εστία
90+5′ Ατομική ενέργεια του Πολίτη αλλά το σουτ έφυγε  άουτ

Διαιτητής: Τζαμουτζαντώνης (Χίου)
Βοηθοί: Παγουρτζής, Κορώνας (Πειραιά)

Athens Kallithea (Γιώργος Σίμος): Στρέζος, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Νίλι (71’ Τσιντώνης), Λάσκαρης, Ρέντζας, Βασιλούδης, Λουκίνας (87’ Μανθάτης), Κυνηγόπουλος, Κολτσίδας, Ντεμέτριους (90+1′ Κύργιας).

Χανιά (Στ.Λαμπράκης-Ν.Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ρότσα (85’ Χιντζίδης), Μπάτζιος (61’ Ζιούλης), Γιαμπερέ, Καμαρά, Μπουτσάκης (75’ Λεμονής), Τσέλιος (85’ Ζούνης), Πολίτης, Μπουρσέλης (61’ Καπνίδης), Μάναλης