Ηττα από τον Παναργειακό στα Περιβόλια

Τα Χανιά αν και προηγήθηκαν στο σκορ, τελικά γνώρισαν την ήττα από τον Παναργειακό με σκορ 1-2 για την 4η αγωνιστική της Super League 2, μέσα στα Περιβόλια

Η ομάδα μας ξεκίνησε ιδανικά το ματς προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Λεμονή, αλλά πληρώνοντας και πάλι αμυντικά λάθη σε στατικές φάσεις γνώρισε την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Παναργειακός ισοφάρισε στο 17′ και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 45′, με τα Χανιά να δημιουργούν πλήθος ευκαιριών αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν.

Η ομάδα μας έχασε κλασικές ευκαιρίες, είχε δοκάρι, αλλά η τύχη της γύρισε την πλάτη με αποτέλεσμα έτσι να καταφέρει να πάρει αποτέλεσμα.

Οι κυριότερες φάσεις του ματς
7′ Όμορφη ομαδική προσπάθεια με τον Μάλτσι από τα αριστερά ο οποίος βγάζει παράλληλη σέντρα για τον Τσέλιο, αυτός στρώνει στον Λεμονή ο οποίος με δεξιό σουτ στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0.
15′ Από κάθετη πάσα του Λεμονή ο Κόλα βρίσκεται σε θέση βολής, κάνει το γυριστό αλλά στην αγκαλιά του Καραργύρη.
17’ Συρτό φάουλ του Λύγκα από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει από όλους η μπάλα ακουμπάει σε πόδι παίκτη των Χανίων, αλλάζει πορεία και καταλήγει στην αριστερή γωνία του Σαφαρίκα για το 1-1
20’ Δυνατό και με πολλά φάλτσα σουτ του Κόλα, ο Καραργύρης με τα ακροδάχτυλα παραχωρεί κόρνερ
25’ Σέντρα Τσιώλη από τα αριστερά, κεφαλιά Ντιαλλό άουτ
26’ Από βαθιά μπαλιά ο Μάλτσι βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του καταλήγει άουτ.
34’ Φάουλ του Αρτουντουάνγκα στο πίσω δοκάρι ο Μπάτζιος πλασάρει πάνω στον Καραργύρη.
39’ Συρτή σέντρα Κόλα από τα αριστερά, ο Τσέλιος βρίσκει τον Λεμονή και αυτός βγάζει τον Μάλτσι απέναντι από τον Καραργύρη αλλά ο τερματοφύλακας του Παναργειακού με σπουδαία επέμβαση παραχωρεί κόρνερ
40’ Από το κόρνερ ο Στεπίνσκι πιάνει τη κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια από κοντά δεν μπορούν να σκοράρουν οι Μπάτζιος και Μάλτσι
45′ Από φάουλ του Ροκάι ο Σουντουρά πιάνει αδύναμη κεφαλιά, Προβυδάκης και Σαφαρίκας δεν συνεννοούνται και ο Καρυπίδης με προβολή κάνει το 1-2Καθορισμός χαρακτηριστικής εικόνας
45+’ Πολύ κοντά στο 2-2 τα Χανιά με τον Μάλτσι να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ
60′ Εκτέλεση κόρνερ από Ντιαλό, ο Σαφαρίκας δεν καθαρίζει τη φάση, ο Τσιώλης πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται
63′ Σέντρα Προβιδάκη, κεφαλιά από την μικρή περιοχή του Μάλτσι, άουτ
72′ Από κόρνερ του Προβιδάκη ο Μπάτζιος δεν μπορεί να νικήσει τον Καραργύρη και νέο κόρνερ
73′ Από το κόρνερ, ο Γκοράνοφ από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς πλασάρει παράλληλα στην εστία
76′ Ο Μάλτσι, με εξουδετερωμένο τον Καραργύρη, βρίσκει τον Μανουσάκη σε θέση βολής αλλά ο τελευταίος δεν μπορεί να βρει εστία, χάνοντας ακόμα μια τεράστια ευκαιρία για τα Χανιά.
86′ Φάουλ Κόλα γυριστή κεφαλιά Λεμονή ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια
87′ Ο Κωστίκα σε θέση βολής από τα δεξιά το πρώτο πλασέ σταματάει σε αμυντικό, το δεύτερο φεύγει άουτ

Διαιτητής: Ασβεστόπουλος (Κιλκίς)
Βοηθοί: Μαυρουδής – Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
4ος: Αργυρός (Πέλλας)

Χανιά (Δημήτρης Σπανός): Σαφαρίκας, Αρτουντουάνγκα, Γκοράνοφ, Στεπίνσκι (59’Ρότα), Μπάτζιος, Προβυδάκης (80′ Πινακάς), Κυριακίδης (59′ Λιάτσος), Λεμονής, Τσέλιος (73′ Μανουσάκης), Μάλτσι, Κόλα
Παναργειακός (Γιώργος Βαζάκας): Καραργύρης, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι, Καρυπίδης (77′ Κωστίκα), Σουντουρά (63′ Τσιράκης), Καμγκά, Ντιαλλό (77′ Χατζηδημητρίου), Λύγκας (77′ Μιλτιάδης), Λαουκζέμις (53′ Καμπράν)