Νικηφόρο φινάλε με ανατροπή

Ιδανικά ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα η ομάδα μας επικρατώντας με ανατροπή 3-1 του Απόλλωνα Πόντου.

Στο πρώτο ημίχρονο αν και υπήρχαν οι προϋποθέσεις η ομάδα μας δεν αξιοποίησε καμία από τις πολλές στατικές φάσεις που είχε και μέσω των οποίων έφερε αρκετές φορές την μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο 20′ με τον Κυβελίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρναρέλλης εξελίχθηκε σε “χρυσή” αλλαγή με “ασίστ” στο 48′ στον Κουσκουνά για το 1-1 και γκολ στο 60′ για το 1-2. Το τελικό 1-3 πέτυχε ο επίσης προερχόμενος από τον πάγκο Γκίνη, στο 83′, αξιοποιώντας πάσα του Κουσκουνά.

3′ Σουτ του Χασομέρη απέκρουσε ο Δασκαλάκης.
9′ Σέντρα του Αρναούτογλου ο Βρεττός έστρωσε την μπάλα στον Κουσκουνά, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
20′ ΓΚΟΛ: 1-0 για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Κυβελίδη από σέντρα του Τσουμάνη.
29′ Ακυρώνεται γκολ του Καραγιάννη με πλασέ στην κίνηση από σέντρα του Αρναούτογλου ως οφσάιντ με υπόδειξη του β’ βοηθού Ψύλλου.
33′ Ευκαιρία με τον Καραγιάννη, το σουτ του βρήκε και σε αντίπαλο και κατέληξε δίπλα από την εστία (κόρνερ).
40′ Φάουλ του Σάλιακα η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
45+2′ Φάουλ του Μπρίτο κεφαλιά του Βλάχου αποκρούει ο Δασκαλάκης.
46′ Μεγάλη ευκαιρία, σέντρα του Αρναούτογλου σουτ του Κουσκουνά η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
48′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Σάλιακα για τον Αρναρέλλη που σεντράρει για τον Κουσκουνά, ο οποίος πλασάρει και παρά την προσπάθεια του Πολίτη η μπάλα προσκρούει και στο δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα (1-1).
60′ ΓΚΟΛ: Σουτ του Αρναρέλλη απέκρουσε ο Πολίτης, σουτ του Κουσκουνά κοντράρει σε αμυντικούς και ο Αρναρέλλης με πλασέ κάνει το 1-2.
63′ Σουτ του Χασομέρη άουτ.
64′ Σέντρα του Κυβελίδη κεφαλιά του Μπρίτο μπλοκάρει ο Δασκαλάκης.
66′ Μεγάλη ευκαιρία, πάσα του Βρεττού πλασέ του Αρναρέλλη αποκρούει ο Πολίτης.
69′ Σέντρα του Τσουμάνη κεφαλιά του Σουντουρά άουτ.
71′ Ωραία ομαδική συνεργασία, από πάσα του Κάσσου ο Κουσκουνάς ελίσσεται στην περιοχή και σουτάρει και ο Πολίτης αποκρούει σε κόρνερ.
72′ Κόρνερ του Σάλιακα απομακρύνουν οι αμυντικοί, σουτ του Αρναρέλλη άουτ.
74′ Νέα μεγάλη ευκαιρία, σέντρα του Αρναρέλλη κεφαλιά του Κουσκουνά ο Βλάχος διώχνει στη γραμμή σε κόρνερ.
Κόρνερ του Βρεττού κεφαλιά του Γκίνη μπλοκάρει ο Πολίτης.
77′ Σουτ του Αρναρέλλη μπλοκάρει ο Πολίτης.
83′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Γκίνη στον Κουσκουνά που πλασάρει ο Πολίτης αποκρούει και στη συνέχεια ο Κουσκουνάς ελίσσεται στην περιοχή και πλασάρει στον Γκίνη, που με πλασέ κάνει το 1-3.

Διαιτητής: Κουναλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυραντωνάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου) – Ψύλλος (ΕΠΣ Λέσβου)
4ος διαιτητής: Πουλικίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Κίτρινες κάρτες: Μπρίτο (27′), Κυβελίδης (40′), Βλάχος (54′), Αμαραντίδης (88′)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά (78′ Λουφάκης), Μπρίτο, Τσουμάνης (78′ Δαλιανόπουλος), Κυβελίδης, Καλογέρης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Μπάμπης (71′ Καλαϊτζίδης), Βλάχος.

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Δασκαλάκης, Κάσσος, Ζιούλης (72′ Γκίνη), Σελινιωτάκης, Καραγεώργης, Αρναούτογλου, Τόλι, Σάλιακας, Βρεττός (85′ Κεχαγιάς), Καραγιάννης (46′ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς.