ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Πρώτη νίκη και… ανάσα

Δείχνοντας από το ξεκίνημα την απαιτούμενη σοβαρότητα η ομάδα μας δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στον Ηρόδοτο, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 2-0.

Ο Ρίσκι στο 33′ από ασίστ του Σιμόν και ο Σιμόν στο 67′ από ασίστ του Ρίσκι πέτυχαν τα γκολ της νίκης.
Στο 37′ είχε δοκάρι ο Καραγιάννης. Το ματς είχε διακοπή στο 2ο ημίχρονο (55′) για περίπου 7-8 λεπτά λόγω τραυματισμού του Μασάδο.

Οι φάσεις του αγώνα
1′ Σέντρα του Σιμόν σουτ στην κίνηση του Ρίσκι μπλόκαρε ο Κασμερίδης.
3′ Κόρνερ του Καραγιάννη ο Γκίνη από κοντά στέλνει την μπάλα άουτ.
9′ Φάουλ του Φραγκουλάκη κεφαλιά του Γιαλούση άουτ.
20′ Πάσα του Γκίνη σουτ του Σάλιακα άουτ.
23′ Ο Σιμόν πασάρει στον Ρίσκι που πλασάρει και ο Κασμερίδης αποκρούει.
29′ Ωραία προσπάθεια του Παπαχρήστου, που συνεργάζεται με τον Σιμόν και σουτάρει, ο Κασμερίδης βρίσκει την μπάλα και καταλήγει κόρνερ.
33′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τόλι ο Σιμόν πασάρει στον Ρίσκι που υποδέχεται ιδανικά την μπάλα και πλασάρει σωστά για το 1-0.
37′ Δοκάρι (οριζόντιο) σε σουτ του Καραγιάννη.
39′ Ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, από πάσα του Μασάδο ο Σμυρλής στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
64′ Ατομική ενέργεια του Ρίσκι και γύρισμα ο Γιαλούσης σωτήρια για τον Ηρόδοτο έδιωξε σε κόρνερ.
67′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τόλι, ο Σάλιακας για τον Ρίσκι που σεντράρει μέσα από την περιοχή και ο Σιμόν με πλασέ στην κίνηση κάνει το 2-0.
72′ Σέντρα του Αποστολόπουλου ο Σιμόν “τσιμπάει” την μπάλα αλλά ο Κασμερίδης μπλόκαρε.
74′ Ο Αποστολόπουλος απέφυγε τον Δαμιανάκη και από πλάγια θέση προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα και ο Κασμερίδης απέκρουσε.
81′ Ο Αρναρέλλης παίρνει την μπάλα από τον Αποστολόπουλο αλλά πριν σκοράρει κόβεται από τον Προβυδάκη.
87′ Πάσα του Καραγιάννη στον Τόλι που από πλάγια θέση σουτάρει άουτ.
90+6′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Αρναρέλλη που από κοντά πλασάρει άουτ.

Διαιτητής: Αντωνίου (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Γουρνιάς (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής) – Παγουρτζής (ΕΠΣ Πειραιά)
4ος διαιτητής: Μπακογιάννης (ΕΠΣ Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ζιούλης (18′), Αργκιλέσι (21′), Κασαπάκης (23′), Τεγούσης (36′), Γιαλούσης (49′), Σισέ (90+5′).

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος (46′ λ. τρ. Καραγεώργης), Γκίνη, Τεγούσης, Καραγιάννης, Σάλιακας, Σιμόν (76′ λ. τρ. Αρναρέλλης), Ρίσκι (69′ Αποστολόπουλος).

Ηρόδοτος (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Μπάμπης (88′ Φουκαράκης), Κασαπάκης (63′ Κοντογιάννης), Αργκιλέσι, Φραγκουλάκης, Μασάδο (61′ λ. τρ. Κωνσταντινίδης), Μάκο, Σμυρλής.