Ζάκυνθος-Κισσαμικός 0-0

Ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου, Δημήτρης Πολίτης, στέρησε από την ομάδα μας την εκτός έδρας νίκη (0-0), στην αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Football League ΟΠΑΠ.

Ο 20χρονος γκολκίπερ με σπουδαίες επεμβάσεις αρνήθηκε το γκολ στην ίδια φάση σε Μάντζη, Ευθυμιάδη στο 45’ και στον Γιαννίτση στο 67’, στις σημαντικότερες ευκαιρίες του παιχνιδιού.

Με πολύ καλή αγωνιστική παρουσία ο Κισσαμικός κατάφερε να φύγει αλώβητος από ακόμα μία δύσκολη έδρα, έπειτα από αυτή των Τρικάλων.

Το “φιλμ” του αγώνα
2’ Φάουλ του Λώττα ο Ταραλίδης πασάρει στον Βαττή, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Πολίτης.
21’ Ο Κρολ βγαίνει στην πλάτη της άμυνας αλλά χάνει την ισορροπία του και δεν απειλεί την εστία του Λαζαρίδη.
22’ Μακρινό σουτ του Ναζίμ ψηλά άουτ.
24’ Αδύναμο σουτ του Κωστούλα μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.
31’ Μπαλιά του Ναζίμ, Κωστούλας και Ζαϊρί βγαίνουν στην πλάτη της άμυνας, με τον δεύτερο να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα άουτ.
37’ Ατομική προσπάθεια του Μάντζη και σουτ που καταλήγει αρκετά έξω από την εστία.
39’ Πάσα του Κρολ στον Ζαϊρί, που με σουτ στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Λαζαρίδη.
45’ Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον Κισσαμικό. Ο Βαττής πασάρει στον Μάντζη που πλασάρει για να αποκρούσει ο Πολίτης, που στη συνέχεια της φάσης αρνήθηκε το γκολ και στον Ευθυμιάδη που επίσης πλάσαρε από κοντά.
45+2’ Ο Λαζαρίδης κλείνει το οπτικό πεδίο στον Κωστούλα, που από πλάγια θέση πλασάρει πάνω του.
60’ Πάσα του Ορφανίδη στον Κρολ, που μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα αρκετά πλάγια από την εστία του Λαζαρίδη.
67’ Κόρνερ του Μάνιας κεφαλιά του Γιαννίτση και σπουδαία επέμβαση του Πολίτη.
77’ Σουτ του Ναζίμ η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ.
90+3’ Σουτ του Μάνιας η μπάλα κόντραρε και ο Πολίτης απέκρουσε.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Σερεμέτης-Λάμιας (Μεσσηνίας)
4ος διαιτητής: Παπαδόπουλος (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Σελινιωτάκης (30’), Κρολ (33’), Μάνιας (70’), Βοσνακίδης (86′), Αποστόλου

Ζάκυνθος (Χαλίντ Κάραμα): Πολίτης, Κυριακίδης, Βοσνακίδης, Αποστόλου, Κουρέλλας, Ναζίμ, Ορφανίδης, Αναστασιάδης (66’ Λέκκας), Κωστούλας (61’ Καραμαλίκης), Ζαϊρί (88’ Βυθούλκας), Κρολ.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου, Σελινιωτάκης, Πότσι, Ευθυμιάδης (64’ Ποσίνκοβιτς), Λώττας (36’ λ.τρ. Μάνιας), Βαττής (75’ Τσουβαλτσίδης), Μάντζης.