Βαθμολογική… ανάσα απέναντι στον Πανσερραϊκό

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε η ομάδα μας απέναντι στον Πανσερραϊκό (2-0), κλείνοντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το 2017.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός είχε την υπεροχή και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Λέο (4′) και τον Χαλκιαδάκη (41′).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Γκούρτσα (48′), αλλά η συνέχεια άνηκε στην ομάδα μας, που έφτασε στο πολυπόθητο γκολ στο 60′ με τον Χαλκιαδάκη να αξιοποιεί την “ασίστ” του Λέο.

Στο 84′ ο Πανσερραϊκός είχε δοκάρι με τον Στέβιτς, αλλά δύο λεπτά μετά ο Ντάγκρας “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα μας κάνοντας το 2-0.

3′ Πάσα του Ρούτση στον Πόζογλου, το σουτ του οποίου καταλήγει αρκετά έξω από την εστία.
4′ Σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Κόρνερ του Αποστολίδη, ο Ρίστιτς διώχνει, η μπάλα φτάνει στον Λέο που σουτάρει για να διώξει στη γραμμή ο Ιωαννίδης.

9′ Σουτ του Γκούρτσα έξω από την περιοχή μπλοκάρει εύκολα ο Λαζαρίδης.
25′ Σουτ του Βρεττού μπλόκαρε ο Ρίστιτς.
34′ Πάσα του Λεμονή στον Βρεττό, στο σουτ του οποίου η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία.
41′ Μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Ο Βρεττός βγάζει μόνο του στην πλάτη της άμυνας τον Χαλκιαδάκη, που πλασάρει για να αποκρούσει δύσκολα ο Ρίστιτς.
48′ Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Σέντρα του Πόζογλου, ο Γκούρτσας από κοντά πλασάρει άουτ.
56′ Ατομική ενέργεια του Λέο, που μπαίνει περιοχή και προσπαθεί να πλασάρει υπό την πίεση δύο αμυντικών, αλλά ο Ρίστιτς βγαίνει από την εστία του και μπλοκάρει.

58′ Σέντρα του Βρεττού ο Στέβιτς με κεφαλιά λίγο… έλειψε να πετύχει αυτογκόλ.
60′
ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Λέο ο Χαλκιαδάκης από κοντά με κεφαλιά σκοράρει για το 1-0.
71′ Φάουλ του Βρεττού, πρώτη κεφαλιά από τον Γκίνη, δεύτερη από τον Παντελάκη, ο Ρίστιτς μπλοκάρει.
75′ Απίστευτη ευκαιρία. Από σέντρα του Σάλιακα ο Λέο από κοντινή απόσταση με πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα άουτ.
84′ Από μπαλιά του Ιωαννίδη ο Στέβιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
86′ ΓΚΟΛ: Από γέμισμα του Λαζαρίδη και αδράνεια των αντιπάλων ο Ντάγκρας βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει ιδανικά για το 2-0.

Διαιτητής: Δραγάτης (ΕΠΣ Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Μήταρης (ΕΠΣ Αν. Αττικής)-Μαυραντωνάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Κουναλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Τσιμίκας (7′), Βοσκόπουλος (17′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Γκίνη, Λεμονής, Αποστολίδης (68′ Σάλιακας), Βρεττός (88′ Σελινιωτάκης), Λέο, Χαλκιαδάκης (78′ Ντάγκρας).

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος (76′ Σιάκκας), Ρούτσης, Τσιμίκας, Πόζογλου (77′ Τζιτζικαλάκης), Δούμτσιος (73′ Γκέκας), Γκούρτσας.