“Τσάμπα” ήττα στο Παγκρήτιο

Κάτι παραπάνω από την ήττα με 1-0 από τον Εργοτέλη άξιζε η ομάδα μας στο παιχνίδι για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, που έγινε κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, η ομάδα μας πίεσε ψηλά και δυσκόλεψε αρκετά τον Εργοτέλη στο “χτίσιμο” του παιχνιδιού από πίσω. Μάλιστα στο 15′ η πίεση απέφερε το κλέψιμο του Μουμίν και τη μεγάλη ευκαιρία με τον Χαλκιαδάκη, το πλασέ του οποίου έφυγε λίγο έξω από την εστία.  Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο χωρίς σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχισε στην ομάδα μας, αφού σχεδόν με τη σέντρα ο Μπουτσάκης “τροφοδότησε” τον Τσέλιο που προχώρησε μέχρι λίγο έξω από την περιοχή, όπου με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ρίσκι και δύο δοκάρι με Φαζό (72′) και Κάσσο (73′).

4′ Σουτ του Σάλιακα άουτ.
15′ Πάσα του Τόλι σουτ του Σάλιακα άουτ.
15′ Ο Μουμίν με τάκλινγκ κόβει την μπαλιά του Κατσιμήτρου και ο Χαλκιαδάκης χάνει μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας με πλασέ την μπάλα λίγο άουτ.
19′ Φάουλ του Μπουρσέλη διώχνει με κεφαλιά ο Σάλιακας, σουτ του Μπουτσάκη αποκρούει ο Λαζαρίδης.
20′ Σουτ του Μπουτσάκη λίγο έξω από την εστία.
24′ Διώξιμο Λαζαρίδη σουτ του Τσέλιου ο Λαζαρίδης μπλόκαρε.
45+1′ Σέντρα του Μπαχανάκ κεφαλιά του Εφορντ η μπάλα παράλληλα από την εστία.
46′ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια του Τσέλιου και σουτ η μπάλα στα δίχτυα.
63′ Πάσα του Μουμίν σουτ του Κάσσου άουτ.
65′ Καλή ευκαιρία για το 1-1. Πάσα του Κάσσου σουτ του Ρίσκι από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή ο Κατσιμήτρος απέκρουσε με τα πόδια.
72′ ΔΟΚΑΡΙ: Μεγάλη ευκαιρία από φάουλ του Σάλιακα ο Φαζός με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
73′ ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Τόλι κεφαλιά του Κάσσου ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
84′ Πάσα του Εφορντ σουτ του Ροβίθη άουτ.

Διαιτητής: Κολυτάς (ΕΠΣ Λασιθίου)
Βοηθοί: Ζήρδας (ΕΠΣ Αθηνών) – Γεωργακόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά)
4ος διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Μπαχανάκ (12′), Παπαχρήστος (26′), Ζιούλης (36′), Μουμίν (39′), Σάλιακας (55′)

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπουτσάκης (78′ Κακούρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπαχανάκ, Μπρους, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Κουατένγκ (69′ Ροβίθης), Εφορντ, Ιατρούδης (88′ Καπνίδης).

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Ζιούλης, Σισέ, Φαζός, Παπαχρήστος (59′ Κάσσος), Σελινιωτάκης (49′ λ. τρ. Γκίνη), Μουμίν, Σάλιακας, Χαλκιαδάκης (55′ Αρναρέλλης), Ρίσκι