ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Τριγλία-Κισσαμικός 2-0

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, με 2-0 από την Τριγλία Ραφήνας, γνώρισε η ομάδα μας, που ωστόσο παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Σπύρου Μπαξεβάνου, σκοράροντας μόλις στο 2’ με τον Μάντζη. Στη συνέχεια ο Κισσαμικός προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για κάτι καλό, αλλά δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα, έχοντας δοκάρι στο 19’ σε εκτέλεση φάουλ του Μποτωνάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει κάποια από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε, με αποτέλεσμα να δεχτεί και δεύτερο γκολ, πάλι από τον Μάντζη στο 78’.

Το “φιλμ” του αγώνα
1’ Σουτ του Κιπτίου άουτ.
2’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Χρυσάφη, κεφαλιά του Μάντζη, παρά την προσπάθεια του Λαζαρίδη η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
9’ Σουτ του Σουμπασάκη μπλοκάρει ο Μένιος.
14’ Από διώξιμο του Ντούμπερετ η μπάλα φτάνει στον Πέντσα, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Μένιος.
16’ Σέντρα του Χρυσάφη κεφαλιά του Γκίκα άουτ.
17’ Μακρινό σουτ του Βεστάκη άουτ.
19’ Εκτέλεση φάουλ του Μποτωνάκη στη συμβολή των δοκών η μπάλα.
53’ Κόρνερ του Κιπτίου ο Μένιος διώχνει δύσκολα, γυριστό σουτ του Τσικουδάκη σε σώματα αμυντικών και στη συνέχεια ο Πέντσας με σουτ στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.
61’ Σουτ του Τσερκέζου αποκρούει δύσκολα ο Μένιος.
69’ Φάουλ του Χρυσάφη κεφαλιά του Μεϊμάρογλου άουτ.
72’ Από εκτέλεση πλαγίου άουτ, το οποίο είχε παραχωρήσει ο Λαζαρίδης, ο Χρυσάφης προσπάθησε με μακρινό σουτ να σκοράρει αλλά στη γραμμή απέκρουσε ο Σπαθάρας.
76’ Σέντρα του Χρυσάφη σουτ του Μάντζη στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
78’ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Χρυσάφη στην πλάτη της άμυνας ο Μάντης με πλασέ κάνει το 2-0.
86’ Σουτ του Πέντσα αρκετά έξω από την εστία.
89’ Ατομική ενέργεια του Πέντσα και σουτ, που μπλοκάρει ο Μένιος.

Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας)
Βοηθοί: Γκοτσόπουλος – Οικονόμου (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Σπαθάρας (11’), Μεϊμάρογλου (18’), Σκαφίδας (40’), Βιδάλης (44’ από τον πάγκο), Δ. Σταμπέλος (52’), Πέντσας (55’), Στεφανίδης (82’)

Τριγλία Ραφήνας (Δημήτρης Παπασπύρου): Μένιος, Γκίκας, Μεϊμάρογλου, Ντούμπερετ, Τσέπας, Σκαφίδας, Μάντζης, Δ. Σταμπέλος (52’ Γ. Σταμπέλος), Βεστάκης, Χρυσάφης (80’ Λαζούρας), Ζέκιο (70’ Λασπαντζής).

Π.Γ.Σ. Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Σπαθάρας, Βιδάλης (38’ λ.τρ. Λώττας), Καρβουνιάρης (77’ Στεφανίδης), Κιπτίου, Σελινιωτάκης, Τσερκέζος, Σουμπασάκης, Πέντσας, Μποτωνάκης, Τσικουδάκης (68’ Πασιαλής).