ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Θρίαμβος μέσα στη Νίκαια για τα Χανιά στην πρεμιέρα (0-3)

Το καλύτερο δυνατό ποδαρικό στο φετινό πρωτάθλημα έκανε σήμερα, Κυριακή 24/9, η ομάδα μας η οποία πέρασε θριαμβευτικά από τη Νίκαια επικρατώντας 3-0 του Ιωνικού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2.

Τα Χανιά με μια ολοκληρωτική εμφάνιση δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους και έδειξαν από την αρχή του πρωταθλήματος τις διαθέσεις τους.

Στο πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο υπήρχε μόνο η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη. Με παιχνίδι πρωτοβουλίας, κατοχή μπάλας, ρυθμό και ένταση τα Χανιά έκλεισαν τους γηπεδούχους στα καρέ τους και είχαν τον απόλυτο έλεγχο.  Ωστόσο παρά την ασφυκτική πίεση και τις πολλές κλασικές ευκαιρίες  γκολ δεν επιτεύχθηκε.

Οτι δεν πέτυχαν τα Χανιά στο πρώτο 45λεπτο, το πέτυχαν μέσα σε  73 δευτερόλεπτα στο δεύτερο μέρος. Ο Μανουσάκης μετά από κόρνερ του Νίκολιτς αποκατέστησε τη δικαιοσύνη του ματς. Ο Ιωνικός προσπάθησε να ισορροπήσει αλλά τα Χανιά ήταν και πάλι κυρίαρχα. Στο 73′ ο Μάναλης  έβαλε τις βάσεις για το μεγάλο διπλό, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ελευθεριάδης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας μας.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

9’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μιούλερ ο οποίος βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι από κόρνερ του Σερβιλάκη, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

12’ Από σέντρα του Νίκολιτς ο Τσέλιος πιάνει το δυνατό σουτ αποκρούει Κότνικ, η μπάλα βρίσκει και στο δοκάρι και καταλήγει κόρνερ

13 Δυνατό σουτ Μιούλερ πάνω από τα δοκάρια

16′ Νέα ευκαιρία για τα Χανιά με το διαγώνιο σουτ του Νίκολιτς να φεύγει άουτ

20΄Μεγάλη ευκαιρία με τον Μανουσάκη ο οποίος υπό πίεση πλασάρει δίπλα από το δεξί δοκάρι

35’ Πλασέ Τσέλιου μέσα από την περιοχή φεύγει άουτ

40’ Μετά από αντεπίθεση ο Μιούλερ βρίσκεται σε θέση βολής από πλάγια θέση, αλλά το δυνατό σουτ διώχνει σε κόρνερ ο Κότνικ

47’ Γκολ για τα Χανιά με τον Μανουσάκη. Από κόρνερ του Νίκολιτς ο επιθετικός της ομάδας μας με πλασέ στο πρώτο δοκάρι στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ιωνικού.

52’ Ευθύβολο σουτ του Μανουσάκη λίγο πάνω από την εστία του Κότνικ.

58’ Κεφαλιά Οικονομίδη διώχνει ο Νίκολιτς στη γραμμή, στην πρώτη ευκαιρία του Ιωνικού στο ματς.

60’ Ο Καλογεράκης μπλοκάρει την προβολή του Γκίνη.

62’ Εξαιρετική αντεπίθεση, με Τσέλιο, Μάναλη και τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Μανουσάκη που σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

63’ Ο Ντάουλας δεν δίνει επιθετικό φάουλ πάνω στον Καλογεράκη με τον Μαζουλουξή να διώχνει σε δυο περιπτώσεις προσπάθειες των Γκοράνοβ και Λινάρδου.

73’ Γκολ τα Χανιά! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Λεμονή στον Μάναλη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 0-2.

75’ Κεφαλιά του Λινάρδου, σε κόρνερ ο Καλογεράκης

83′ Γκολ και 0-3! Ο Βουό εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας σούταρε με τον Κότνικ να διώχνει, αλλά ο Ελευθεριάδης σε κενή εστία δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Χανίων.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί:Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), 4ος: Aλιάγας (Δυτικής Αττικής)

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Κότνικ, Τσιριγώτης (54’  Καντσόλα), Ντε Βινσέντι (71′ Ντάουντα), Οικονομίδης, Γιακουμάκης (54’ Λινάρδος), Γκοράνοβ, Ιγκλέσιας, Ζοάο Πέδρο (80′ Σερπέζης), Γκίνη, Τζανακάκης, Μίκο

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Σερβιλάκης (77′ Ματάους), Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ, Λεμονής, Τσέλιος (69′ Εντγκαρ), Μιούλερ (62’ Κόλα), Μανουσάκης (69’Ελευθεριάδης), Μάναλης (77′ Βουό)