“Ορεξάτη” εμφάνιση και φιλική νίκη (5-0) με Ηρόδοτο

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή της κατά την περίοδο της προετοιμασίας η ομάδα μας επιβλήθηκε του Ηροδότου με σκορ 5-0.

Κόντρα σε μια ομάδα που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στον κρητικό όμιλο της Γ’ Εθνικής τα Χανιά έβγαλαν αρκετή όρεξη και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 17’ ο Κάσσος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφού το πρώτο σουτ του απέκρουσε ο Γεωργίου, που δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο δεύτερο. Στο 19’ από μπαλιά του Δημητριάδη ο Βρεττός με πλασέ από πλάγια θέση πέτυχε το 2-0.

Στο 38’ ο Γεωργίου απέκρουσε το σουτ του Βρεττού και στο 45’ από “ασίστ” του Κάσσου ο Δημητριάδης με ιδανικό τελείωμα με πλασέ σημείωσε το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρίες για τα Χανιά, με τον Λουτριώτη να αποκρούει το σουτ του Παναγιωτούδη στο 48’. Δύο λεπτά αργότερα το πλασέ του Γιάκου από πάσα του Κάρλος κατέληξε άουτ.

Ο Ηρόδοτος απείλησε στο 65’ με την μπάλα σε προβολή του Μυλωνά, από μπαλιά του Κουσίδη, να καταλήγει άουτ. Στο επόμενο λεπτό από σέντρα του Ουνγιαλίδη ο Κάρλος σούταρε από πλάγια θέση και ο Λουτριώτης απέκρουσε.

Στο 71’ ο Ουνγιαλίδης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα προσέκρουσε στο εσωτερικό μέρος του οριζόντιου δοκαριού και “έσκασε” στη γραμμή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λουτριώτης μπλόκαρε το σουτ του Βρεττού.

Στο 75’ ο Μπραμπίγια, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τα Χανιά, εκμεταλλευόμενος λάθος στη μεσαία γραμμή έκανε την κούρσα μέχρι την περιοχή και με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 4-0. Το τελικό 5-0 σημειώθηκε στο 79’ όταν ο Κάρλος με σουτ “σημάδεψε” το δοκάρι και ο Γιάκος στη συνέχεια “βρήκε” δίχτυα με πλασέ.

Στο 84’ το σουτ του Κίσσα κατέληξε άουτ, για να ακολουθήσει η τελευταία φάση, στο 87’ με τον νεαρό Μυφτάρι από μπαλιά του Μπραμπίγια να πλασάρει άουτ.

Διαιτητής: Τρίγκας
Βοηθοί: Λογαρίδης – Οβάκογλου

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης (46’ Λαμπίρης, 80’ Τριανταφυλλάκης), Νίκολιτς (46’ Αναστασόπουλος), Γρομητσάρης (78’ Λάμτσε), Ανδρέου (46’ Σωτηράκος), Καμαρά (46’ Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης (72’ Μπραμπίγια), Πλέγας (60’ Καρτσαμπάς), Κάσσος (65’ Σουντουρά), Βρεττός (80’ Μυφτάρι), Δημητριάδης (46’ Κάρλος, 88’ Καστανοπουλάκης), Διαμαντόπουλος (46’ Γιάκος).

Ηρόδοτος (Νίκος Κουρμπανάς): Γεωργίου (46’ Λουτριώτης), Λούσι (46’ Καργιωτάκης), Κανδυλάκης, Καρβούνης (65’ Χαρίτος), Αρκουδας, Κασαπάκης (69’ Κίσσας), Καλαμιώτης (81’ Κοντογιάννης), Δ. Κοιλιάρας, Μυλωνάς (81’ Καλφούντζος), Γκίνη, Ποτουρίδης (54’ Κουσίδης).