“Λευκή” ισοπαλία στην Πάτρα – Άδικο το 0-0 για την ομάδα μας

Με ισοπαλία 0-0 απέναντι στην Πανχαϊκή στην Πάτρα ξεκίνησε την πορεία της στον β’ γύρο η ομάδα μας, με το τελικό αποτέλεσμα πάντως να αδικεί τα Χανιά που στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτερα και έχασαν σωρεία ευκαιριών.

Παρά τις πολλές απουσίες (επτά στο σύνολο), η ομάδα μας στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο του αγώνα ήταν καλύτερη, με πολλές κλασικές ευκαιρίες στο ενεργητικό της.

Η Παναχαίκή μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε την εκτέλεση του Μυτίδη διατηρώντας το “μηδέν” για την χανιώτικη εστία. Από το 20λεπτο τα Χανιά άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και μέσα σε τέσσερα λεπτά είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τον Μπουρσέλη (24′).  Επίσης μεγάλη ευκαιρία χάθηκε και στο 41′ με τον Μανουσάκη.

Στο β’ μέρος ο Μπουτσάκης κέρδισε την αποβολή του Κωνσταντακόπουλου, με τα Χανιά να παίζουν από το 54′ με αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας αρκετές καθαρές ευκαιρίες για γκολ με πιο σημαντική αυτή του Μανυσάκη στο 57′.

Ωστόσο το γκολ δεν ήρθε, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι φάσεις του ματς
7′ Πέναλτι για την Παναχαϊκή. Ο Τριμμάτης βγαίνει στη κόντρα ανατρέπεται από τον Σερβιλάκη και κερδίζει το πέναλτι
8′ Ο Καλογεράκης αποκρούει το πέναλτι του Μυτίδη και κρατάει το “μηδέν” για τα Χανιά. Μάλιστα στην επαναφορά ο τερματοφύλακας των Χανίων απέκρουσε και νέο σουτ του Μυτίδη.
14′ Από γύρισμα του Κωνσταντακόπουλου, ο Αλεξόπουλος έπιασε το σουτ αλλά Καλογεράκης μπλόκαρε
23’ Εξαιρετικό διαγώνιο σουτ από τον Κατσούρι απέκρουσε ο Θεοδωράκης στην γωνία του
24′ Ατομική ενέργεια του Μπουρσέλη και σουτ, η μπάλα στο δοκάρι του Θεοδωράκη ο οποίος την ακούμπησε λίγο και αποσόβησε το γκολ
26′ Απ’ ευθείας φάουλ του Σερβιλάκη από δεξιά ο Θεοδωράκης μπλοκάρει στη γωνία
41′ Υποδειγματική αντεπίθεση των Χανίων, ο Μάναλης πάσαρε στα αριστερά στον Μανουσάκη ο οποίος επιχείρησε από καλή θέση ψιλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ
54′ Με δέκα παίκτες η Παναχαϊκή. Δεύτερη κίτρινη στον Κωνσταντακόπουλο για μαρκάρισμα στον Μπουτσάκη
57′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Φάουλ του Μπουρσέλη από αριστερά, στο β’ δοκάρι ο Μανουσάκης έκανε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, με τον Θεοδωράκη να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση.
76′ Ατομική προσπάθεια του Μάναλη και σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα βρίσκει στον Λαρέα και καταλήγει κόρνερ
84′ Σουτ του Λεμονή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.
87′ Ευκαιρία για τα Χανιά με τον Θεοδωράκη να σώζει την εστία του από τα πλασέ των Μάναλη και Ιατρούδη

Διαιτητής: Αλάμπεης Γιώργος (Αθηνών)
Βοηθοί: Τσολακίδης Λυκούργος (Αθηνών) – Νικολάου Χρήστος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Ρηγόπουλος Γρηγόρης (Ηλείας)

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τοπάλ, Τριμμάτης (63′ Στεργίδης), Τσακμάκης, Λαρέα, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (85′ Π. Καρακλάιτς), Λινάρδος (85′ Χαντί), Αλεξόπουλος, Μυτίδης (56′ Ν. Καρακλάιτς), Τσιάρας.
Χανιά (Στ.Λαμπράκης – Ν.Μαναρώλης): Καλογεράκης, Μπάτζιος, Σαρρής (90′ Σέχου), Σερβιλάκης, Κατσούρι (79′ Μαρτσάκης), Μπουτσάκης (70′ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης (79′ Ιατρούδης), Μανουσάκης, Κόλα (70′ Κοκκίνης), Μάναλης.