“Λευκή” ισοπαλία με Ηρόδοτο

Στο 0-0 έμεινε η ομάδα μας απέναντι στον Ηρόδοτο στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της SL2.

Tα Χανιά παρά το γεγονός ότι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 μέχρι το τέλος.

Ετσι τα Χανιά μετά την 14η αγωνιστική, έφτασαν τους 21 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Στο α’ ημίχρονο παρά την καθηλωτική εμφάνιση και τις αρκετές ευκαιρίες, η ομάδα μας δεν κατάφερε να βρει στόχο με τον τερματοφύλακα του Ηροδότου να πραγματοποιεί καίριες επεμβάσεις. Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν, με τις φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες να είναι ελάχιστες. Μετά το 65ο λεπτό Λαμπράκης και Μαναρώλης προσπάθησαν με αλλαγές να αλλάξουν τον ρυθμό του ματς, με τα Χανιά να αυξάνουν σταδιακά την πίεση προς την αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο παρά τις ευκειρίες που δημιουργήθηκαν στο τέλος, το 0-0 δεν άλλαξε.

Οι φάσεις του αγώνα:

10’ Σέντρα Μπουρσέλη από τα δεξιά, ο Κόλα δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή
12’ Κάθετη του Τσέλιου για τον Μανουσάκη που σουτάρει από καλή θέση πάνω στον Γκόλοβιτς
29’ Σέντρα Μπουρσέλη από τα δεξιά, ο Μανουσάκης πιάνει το γυριστό και μπλοκάρει Γκόλοβιτς
30’ Από προσπάθεια του Μπουρσέλη, ο Μανουσάκης σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι, διώχνει ο Γκόλοβιτς
31’ Δυνατό σουτ του Τσέλιου από τα όρια της περιοχής διώχνει στη γωνία του ο τερματοφύλακας του Ηροδότου
34’ Από κόρνερ του Μπουρσέλη, η άμυνα του Ηροδότου αδυνατεί να απομακρύνει αλλά ο Μανουσάκης από κοντά δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
36’ Σέντρα Μπουρσέλη από τα αριστερά, κεφαλιά Κόλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.
45’ Ο Ιμεραλιλάι απειλεί από πλάγια θέση, αλλά ο Γκόλοβιτς διώχνει σε κόρνερ στη κλειστή του γωνία
64’ Σουτ του Τσέλιου από τα όρια της περιοχής η μπάλα φεύγει άουτ.
69’ Σουτ του Φερνάντες ο Καλογεράκης μπλοκάρει
81’ Κεφαλιά του Μπάτζιου μπλοκάρει εύκολα ο Γκόλοβιτς
86’ Σέντρα Κατσούρι κεφαλιά Μανουσάκη άουτ
90+1’ Μακρινό και δυνατό σουτ του Γιαμπερέ άουτ
90+3’ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Κατσούρι πάνω από τα δοκάρια

Διαιτητής: Γιουματζίδης Μελέτιος (Πέλλας) Βοηθοί:Βλαχάκης Γιώργος (Ρεθύμνου) – Δασκαλομαρκάκης Γιώργος (Ρεθύμνου)4ος:Σταυρουλάκης Ραφαήλ (Ρεθύμνου)
Χανιά (Στ.Λαμπράκης-Ν.Μαναρώλης): Καλογεράκης, Ιμεραλιλάι (82’ Κατσούρι), Ρότσα (67’ Σερβιλάκης), Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά, Λεμονής (73’ Ναζίμ), Μανουσάκης, Τσέλιος, Μπουρσέλης (82’ Μαρτσάκης), Κόλα (67’ Ζέκχοφ)
Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης): Γκόλοβιτς, Ντουμπιά, Πιτσόλης, Φράτροβιτς, Φρανσίνο Ρόσι, Μασάδο, Φερνάντες, Λεβικανίν (90’ Πλιάτσικας), Ντότης, Μάρκοβιτς (91’ Χαλκιαδάκης Μην.), Μπακούτσης (86’ Γρηγορόπουλος)