“Φιλική” ισοπαλία με Επισκοπή (1-1)

Αρκετά καλό πρόσωπο έδειξε η ομάδα μας στο φιλικό που έγινε το απόγευμα (23/9) στο ΔΑΚ Γάλλου με αντίπαλο την Επισκοπή, στο πλαίσιο προετοιμασίας των δυο ομάδων

Αισιόδοξα μηνύματα έστειλε η ομάδα μας στο φιλικό με την Επισκοπή που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΔΑΚ Γάλλου του Ρεθύμνου. Η αναμέτρηση που ουσιαστικά αποτελεί την πρόβα τζενεράλε για τα Χανιά, ενόψει του πρώτου επίσημο αγώνα της χρονιά με τη Βέροια (28/9) για το Κύπελλο, ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1. Το γκολ για την ομάδα μας σημείωσε ο Ζούνης στο 52′, με τους παίκτες της ομάδας να παρουσιάζουν γενικά ένα καλό πρόσωπο, σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο, λόγω της βροχής.

Πριν το 1-1, τα Χανιά είχαν και δοκάρι (48’) με Κόλα.

Ο Σπύρος Μπαξεβάνος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους  ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα για την συνέχεια.

Αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό για τα Χανιά στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους, σε αντίθεση με την Επισκοπή που έχει δώσει περισσότερα και βρίσκεται σε υψηλότερο βαθμό ετοιμότητας.

Οι φάσεις αγώνα

14’ Εκτέλεση φάουλ του Σαμουρκασόβι σε κόρνερ ο  Κατσιμήτρος

17’ Σουτ του Μάναλη στην εξωτερική  πλευρά των διχτύων της Επισκοπής

29’  Σουτ από τον Βουκελάτο απέκρουσε ο Κατσιμήτρος

30’  Συρτή σέντρα του Κόλα  στον Ζούνη ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σουτάρει, αλλά η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και καταλήγει στην αγκαλιά του Καλογεράκη.

40’ Γκολ για την Επισκοπή: Σέντρα του Βουκελάτου ο βραχύσωμος Κρίκλοου με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0)

41’ Σέντρα του Χιντζίδη, δυνατή κεφαλιά Λεμονή λίγο πάνω από δοκάρια

48’ Δοκάρι για τα Χανιά. Ο Κόλα από πλάγια θέση σουτάρει δυνατά με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι

52’ Γκοοολ για τα Χανιά: Σουτ Ζούνη από τα  όρια περιοχής, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Καλογεράκη και 1-1

55’ Ο Βουκελάτος δοκιμάζει το δυνατό σουτ αλλά ο σταθερός Κατσιμήτρος μπλοκάρει

57’ Σέντρα Κόλα στο πρώτο δοκάρι, πλασέ από Μάναλη, η μπάλα λίγο άουτ

63’ Ο Σταθόπουλος βγάζει  τον Κρίκλοου σε τετ α τετ, αλλά ο Κατσιμήτρος διώχνει

78’ Σουτ του Χοβανισιάν  αποκρούει ο Δεσποτόπουλος

81’ Σουτ Σουλεϊμάν μπλοκάρει ο Δεσποτόπουλος

84′ Από τη σέντρα του Αμπαφού, ο Κρίκλοου με προβολή σημάδεψε το δοκάρι

Διαιτητές: Σταυρουλάκης, Βλαχάκης-Σοφάκης

Eπισκοπή (Ντάριλ Γουίλαρντ):Καλογεράκης, Κεφαλάς, Λάμτσε, Πολίτης, Κούτσιας, Σκεντεράι, Σαμουρκασόβι (80′ Σουλεϊμάν), Κρίκλοου, Βουκελάτος (62′ Σταθόπουλος), Εμπουέλε (82′ Ουοττάρα), Χοβανισιάν (82′ Αμπαφού).

Χανιά (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος (64’ Δεσποτόπουλος), Γκανσιέρ (75’ Μπραουδάκης), Χιντζίδης (69’ Νικόλης), Ζιούλης (71’ Μαθιουλάκης), Μπάτζιος (59’ Ιμεραλιλάι), Γκουέδες (64’ Μυφτάρι), Ναζίμ (69’ Τσουραπάς), Λεμονής (71’ Γκολόσι), Ζούνης (64’ Σκέντζος), Κόλα (69’ Ξεπεπαδάκης), Μάναλης (59’ Μαρτσάκης)