“Χ”αμένη ευκαιρία, 1-1 με την ΑΕΚ Β

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα μας κόντρα στην ΑΕΚ Β την οποία υποδέχθηκε σήμερα, Παρασκευή 2 Ιουνίου, στα Περιβόλια για την 28η αγωνιστική της Superleague 2

Η ομάδα μας πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 14′, είχε ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο, δοκάρι στο 83′, αλλά τελικά  έχασε τη νίκη στο 89′ και μαζί την ευκαιρία να βρεθεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Παρέμεινε ωστόσο για ακόμα ένα αγώνα αήττητη διευρύνοντας το σερί στα 12 ματς.

Στο α’ ημίχρονο το ματς είχε ρυθμό, ένταση, δυνατές μονομαχίες, αλλά και αρκετές φάσεις. Η ομάδα μας είχε την κατοχή και στην πρώτη καλή ευκαιρία κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με τον Ηλία Τσέλιο που σκόραρε για δεύτερη φορά την φετινή χρονιά. Και μετά το γκολ όμως τα Χανιά δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν με Ζέκχοφ και Μάναλη, αλλά και την εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη.

Στο β΄ μέρος ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλό τέμπο, χωρίς ωστόσο να σημειωθούν πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.  Οι ευκαιρίες έλλειψαν από την ομάδα μας που δεν ήταν τόσο παραγωγική στην επίθεση, ωστόσο ακόμα και έτσι θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη στο 83’με το δοκάρι του Μανουσάκη. Και αφού δεν έγινε το 2-0, στο 89′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γεωργέα.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

7’ Σουτ του Κορομηλά έξω από την περιοχή με υπερένταση ο Καλογεράκης παραχωρεί κόρνερ
14’ Γκολ για τα Χανιά με τον Τσέλιο: Ο Κατσούρι προλαβαίνει την μακρινή μπαλιά του Μπάτζιο και σεντράρει για τον Μάναλη ο οποίος στρώνει για τον Ηλία Τσέλιο που με πλασέ κάνει το 1-0.
21’ Σουτ του Πανερά, ο Καλογεράκης σε ετοιμότητα διώχνει μακριά.
23′ Ατομική προσπάθεια του Ζέκχοφ και σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό και καταλήγει κόρνερ
24′ Ο Μάναλης μπαίνει μόνος στην περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή τον προλαβαίνει ο Χατζηκυριάκος και κόβει
31’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, λίγο πάνω από τα δοκάρια
38’ Φάουλ Σερβιλάκη ελάχιστα άουτ πάνω από το δοκάρι του Γκίνη
58’ Ο Γκολφίνος γυρνάει στον Πάπα ο οποίος σουτάρει μέσα από την περιοχή και πλεονεκτική θέση, ο Καλογεράκης σε δυο χρόνους μπλοκάρει
74’ Μεγάλη επέμβαση Καλογεράκη σε τετ α τετ με τον Γεωργέα
83’ Δοκάρι για τα Χανιά: Ο Μανουσάκης βγαίνει μόνος απέναντι στον Γκίνη σουτάρει δυνατά, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι.
89′ Γκολ για την ΑΕΚ Β με την κοντινή κεφαλιά του Γεωργέα μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι
90′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Λάτσι για σκληρό μαρκάρισμα

Διαιτητής: Μπαλαχούτης Γιώργος (Πειραιά)
Βοηθοί: Τριαντάφυλλος Νίκος – Σπηλιώτης Παναγιώτης (Κορίνθου)
 4ος Διαιτητής:Σταυρουλάκης Ραφαήλ (Ρεθύμνου)

Οι συνθέσεις:

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Γιαμπερέ (71’ Σέχου), Τσέλιος (71’ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης, Κόλα (59’ Ιατρούδης), Ζέκχοφ (46’ Μανουσάκης), Μάναλης

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Σταμούλης, Κορομηλάς (83′ Πιτιλάκος), Πάπα (70’ Λέλεκας), Πανεράς (90+2’Ντάικο), Σκόνδρας, Γκολφίνος (70’ Σταμούλης), Χριστόπουλος