ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Ψυχωμένη εμφάνιση στη Νίκαια

Στην έδρα του πρωτοπόρου Ιωνικού η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, ισοφαρίζοντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα (1-1).
Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση ήταν εξαιρετική αλλά απέναντι στην ομάδα μας εκτός του δυνατού αντιπάλου υπήρχε και ο διαιτητής Ζαμπαλάς…

Χωρίς να έχει απειληθεί ιδιαίτερα η εστία των Χανίων ο Ιωνικός κατάφερε να σκοράρει στο 48′ με τον Κάστρο, αλλά ο προερχόμενος από τον πάγκο Τριανταφυλλάκος πέτυχε ένα δύσκολο γκολ με κεφαλιά από σέντρα του Βασιλόγιαννη στο 88′. Στη συνέχεια αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τον πανηγυρισμό του, ενώ στις καθυστερήσεις αυστηρή κάρτα αντίκρισε ο Κάρλος, που αποβλήθηκε με τη λήξη του αγώνα με 2η κίτρινη.

Οι φάσεις του αγώνα
3′ Διαμαρτυρίες για το μαρκάρισμα του Φαζού στον Βασιλόγιαννη, που φαίνεται και από το βίντεο να ανατρέπεται εντός περιοχής αλλά ο κ. Ζαμπαλάς δεν καταλογίζει το πέναλτι.
10′ Φάουλ του Βασιλόγιαννη μπλοκάρει ο Γκίνης. Δευτερόλεπτα μετά από γύρισμα του Βασιλόγιαννη το γυριστό του Μπραμπίγια αποκρούεται από το σώμα του Κύργια.
18′ Κόρνερ του Βασιλόγιαννη γύρισμα του Ανδρέου και νέες διαμαρτυρίες για κράτημα στον Διαμαντόπουλο.
19′ Κόρνερ του Μπραμπίγια κεφαλιά του Κάσσου ψηλά άουτ.
27′ Νέες διαμαρτυρίες για μαρκάρισμα του Κύργια στον Μπραμπίγια.
32′ Ενέργεια του Ομάρ και γύρισμα στον Ρόλε, που σουτάρει για να μπλοκάρει ο
Κουτζαβασίλης.
41′ Κόρνερ του Ρόλε κεφαλιά του Φαζού η μπάλα βρίσκει στον Σωτηράκο και ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει.
44′ Σουτ του Ματσούκα ψηλά άουτ η μπάλα.
48′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Παπαγεωργίου γύρισμα του Βλαχομήτρου και ο Κάστρο με προβολή σε κενή εστία ανοίγει το σκορ (1-0).
50′ Σουτ του Βλαχομήτρου άουτ.
55′ Σέντρα του Παπαγεωργίου κεφαλιά του Βλαχομήτρου μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
88′ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Τριανταφυλλάκος με κεφαλιά ισοφαρίζει (1-1).

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Στάικος (Λάρισας) – Νίκζας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Ανατ. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Νιάς (16′), Φαζός (23′), Ομάρ (29′), Κάσσος (68′), Μουμίν (77′), Τριανταφυλλάκος (83′ και 89′), Κάρλος (90+1′ και 90+5′)
Κόκκινες κάρτες: Τριανταφυλλάκος (89′), Κάρλος (90+5′)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Ομάρ, Μουμίν, Νιάς (56′ Γκοτσούλιας), Πλατέλλας (42′ λ.τρ. Βλαχομήτρος), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Ρόλε, Κάστρο (79′ Μουστάκης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κάσσος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Ουνγιαλίδης (68′ Τριανταφυλλάκος), Πλέγας (77′ Δημητριάδης), Γκίνο (68′ Σουντουρά), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (31′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Διαμαντόπουλος.