Πρώτος βαθμός για την Κ19

Αφήνοντας πίσω της την άσχημη εμφάνιση απέναντι στον Εργοτέλη η ομάδα Κ19 της ΠΑΕ Χανιά (που ουσιαστικά είναι Κ17) απέσπασε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα Νέων της Super League 2, στην έδρα του Πλατανιά (1-1).

Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο Μάλεμε, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές των Χανίων να στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο να περιορίζουν τους κινδύνους προς την εστία τους. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 43′, αλλά το γκολ “ήρθε” για τα Χανιά στο 47′, με αυτογκόλ του Ψαλιδάκη που προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα προς τον Βαρουξάκη αλλά την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

Στο 83′ ο Κολομπάκης διαμόρφωσε το τελικό 1-1, που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε με 9 λεπτά καθυστέρηση, αφού υπήρξε διακοπή για τον τραυματισμό στο πρόσωπο του τερματοφύλακα Τριανταφυλλάκη, ο οποίος ήταν εκ των κορυφαίων για τα Χανιά. Μετά το τέλος του αγώνα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να εκτιμηθεί καλύτερα η κατάστασή του.

Διαιτητής: Τρίγκας (Χανίων)
Βοηθοί: Κωσταμένα – Μπαντά (Χανίων)
Κίτρινες κάρτες: Πελτέκης – Νικολουδάκης

Πλατανιάς (Ανδρέας Παπαδομανωλάκης): Βαρουξάκης, Ψαλιδάκης, Αρζίδης, Στεφανίδης (70′ Σπυριδάκης), Φασαράκης, Σγορούδης, Καρτάκης (53′ Κολομπάκης), Πελτέκης, Καγκελίδης, Κούφας (89′ Παρασκάκης), Χειμωνέττος (60′ Γιακουμάκης).

Χανιά (Βασίλης Κούτας): Τριανταφυλλάκης, Κρέτσι, Ζαχαρωτάκης, Μαλανδράκης, Ντιρμίσι, Καραβοκύρης, Καπριδάκης (89′ Κιμινουλάκης), Δαμιανάκης (89′ Λένα), Τζεμολλάρι (56′ Νικολουδάκης), Οικονομόπουλος (56′ Σκουλάς), Μαρκουλάκης (50′ Φραγκούλης).