Νίκη για τα Χανιά, 4-1 τον Γιούχτα

Στο δρόμο των επιτυχιών συνεχίζει η ομάδα μας η οποία νίκησε σήμερα, Κυριακή 18 Φεβρουαρίου, στα Περιβόλια τον Γιούχτα με σκορ 4-1 για την 19η αγωνιστική της Super League 2.

H ομάδα μας ήταν ανώτερη των φιλοξενούμενων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επέβαλε τον ρυθμό της και δημιούργησε ξανά πολλές ευκαιρίες. Μετά το “στείρο” πρώτο ημίχρονο, τα Χανιά άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι του Μάναλη (το κέρδισε ο Τσέλιος) στο 53′ και παρά το γεγονός ότι ο Γιούχτας αντέδρασε και ισοφάρισε  στο 61′, δεν πανικοβλήθηκαν, ανέβασαν εκ νέου ρυθμούς, βρήκαν ακόμα τρία γκολ και έφτασαν έτσι στην 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Ο Λεμονής έκανε το 2-1 στο 69′, ο Μάναλης στο 79′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ  στο 3-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μιούλερ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα
15’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάνο ο οποίος μετά από σέντρα του Μάναλη από τα αριστερά, πλασάρει από πλεονεκτική θέση, με τον Θεοδωράκη να σταματάει την μπάλα πριν την γραμμή της εστίας.
20’ Πλασέ Τσέλιου από το ύψος μεγάλης περιοχής φεύγει άουτ
23’ Σέντρα του Κατσούρρι από τα δεξιά, κεφαλιά Μανουσάκη πάνω από τα δοκάρια
28’ Ο Τσέλιος μοιράζει για τον Μανουσάκη ο οποίος σουτάρει από πλάγια θέση, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι και φεύγει άουτ
33’ Δυνατό σουτ του Μανουσάκη έξω από την περιοχή με υπερένταση ο Πρινιωτάκης σε κόρνερ
34’ Από το κόρνερ του Ντίας ο Μπάτζιος πιάνει τη κεφαλιά με τον Πρινιωτάκη να διώχνει στη γωνία του σε νέο κόρνερ
34’ Νέα ευκαιρία μετά το κόρνερ, με τον Μανουσάκη να πιάνει την κεφαλιά, τον Ντίας να γυρνάει στη μικρή περιοχή και τους αμυντικούς να διώχνουν
39’ Δυνατό σουτ του Μάνου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ
43’ Σουτ του Νοικοκυράκη από καλή θέση η μπάλα φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Κλέιμαν
46′ Ο Μάνος βρίσκει σε θέση βολής τον Μανουσάκη που πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Γιούχτα, με τον Πρινιωτάκη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ
52′ Πέναλτι για τα Χανιά. Το κερδίζει ο Τσέλιος από τον Λώλη!
53’ Γκολ για τα Χανιά με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάναλη (1-0)
61’ Γκολ για τον Γιούχτα με τη κεφαλιά του Μπρους μετά από κόρνερ του Μπουρσέλη
68’ Διαγώνιο σουτ του Πέιου, η μπάλα άουτ
69′ Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα μένει “ζωντανή” στην περιοχή του Γιούχτα και ο Λεμονής με πλασέ από κοντά κάνει το 2-1
77′ Από κόρνερ του Ντίας η κεφαλιά του Μάναλη φεύγει άουτ
79′ Από τη συρτή σέντρα του Λεμονή, ο Μάναλης σε δυο χρόνους και με εναέριο πλασέ γράφει το 3-1
85′ Σουτ του Μανουσάκη η μπάλα άουτ
87′ O Κλέιμαν βγάζει εξ επαφής τη κεφαλιά του Αλεξόπουλου
90+2′ Ο Μιούλερ με ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πρινιωτάκη για να γράψει το τελικό 4-1.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Σιλά (10’ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι (81′ Τσορνομάζ), Τσέλιος (65’ Πέιος), Ντίας (81′ Μιούλερ), Λεμονής, Μανουσάκης, Μάνος (65’ Κόλα), Μάναλης
Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τσίρης, Κορνιλάκης (55’ Γελαδάρης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης (73′ Ροβίθης), Κόλα, Λώλης (81′ Κίσσας), Νοικοκυράκης, Μπουτσάκης (55’ Μπρους), Κωστανάσιος (55’ Μπουρσέλης), Αλεξόπουλος

Διαιτητής: Ραφαήλ Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Α’ Bοηθός: ΓιώργοςΔασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου)
Β’Bοηθός: Γιώργος Βλαχάκης (Ρεθύμνου)
4ος Διαιτητής: Δημήτρης Μόσχου (Λασιθίου)