ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Νίκη 6-2 επί της Ηλιούπολης και δεύτερη θέση

Με εμφατική νίκη απέναντι στην Ηλιούπολη στα Περιβόλια, έκλεισε τις εφετινές τις υποχρεώσεις η ομάδα μας.

Τα Χανιά για την 9η αγωνιστική των play-offs της Super League 2 επιβλήθηκαν με σκορ 6-2 της Αθηναϊκής ομάδας και κλείδωσαν την τιμητική δεύτερη θέση του Β’ ομίλου, μια στροφή από το φινάλε του μίνι πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής της ομάδας μας ήταν ο Γιώργος Μάναλης ο οποίος σημείωσε τρία γκολ, ενώ από ένα πέτυχαν οι Λεμονής, Μιούλερ και Σερβιλάκης.

Ετσι η ομάδα μας που πήρε το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων ως επιβράβευση της εξαιρετικής της πορείας, κατέκτησε την καλύτερη θέση στην ιστορία της στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

3’ Φαόυλ του Κόλα από τα δεξιά, ο Μπάτζιος  βρίσκει με κεφαλιά τον Μάναλη ο οποίος σουτάρει με την μπάλα να περνάει δίπλα από το  δεξί δοκάρι
5’ Σέντρα ακριβείας του Κατσούρρι από τα δεξιά, ο Μάναλης κερδίζει την κεφαλιά και κάνει το 1-0!
10′ Μανουσάκης και Τσορνομάζ σούταραν από πλεονεκτική θέση αλλά οι αμυντικοί μπλόκαραν την μπάλα , με τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση να εκτελούν με τον Γκοτσούλια και τον Καλογεράκη να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα
18′ Πέναλτι για την Ηλιούπολη μετά από προσπάθεια του Παντελίδη ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπάτζιο, σύμφωνα με τον διαιτητή Φουστάνα. Τα Χανιά διαμαρτυρήθηκαν και για οφ σάιντ στην αρχή της φάσης.
19′ Εύστοχη η εκτέλεση του Παντελίδη και 1-1
25′ Σέντρα Τσορνομάζ γυριστό του Μανουσάκη σε κόρνερ ο Πολίτης
26′ Από το κόρνερ του Κόλα, ο Λεμονής στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ, γράφει το 2-1.
30′ Από τη σέντρα του Κόλα οι αμυντικοί δεν διώχνουν σωστά και ο Μάναλης με διαγώνιο σουτ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1.
33′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κόλα διώχνει δύσκολα με γροθιές ο Πολίτης
37′ Μετά από κόρνερ, ο Μανουσάκης προσπαθεί να απειλήσει από τα αριστερά, δύσκολα σε κόρνερ ο Πολίτης
40′ Ο Μάναλης βρίσκει τον Μανουσάκη με ωραία κάθετη, διώχνει στη γωνία του ο Πολίτης
41′ Πολύ καλό σουτ του Κόλα, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι
64′ Οι δυο αλλαγές του Ταουσιάνη, Νλίλι και Μιούλερ συνδυάζονται με τον Αργεντινό με πλασέ να γράφει το 4-1
68’ Λάθος των αμυντικών, ο Κόστα βρίσκεται απέναντι στον Καλογεράκη, ο οποίος δίνει στον Παντελίδη που σε κενή εστία κάνει το 4-2 από ελεγχόμενη θέση οφ σάιντ.
78′ Σουτ του Σερβιλάκη ο Πολίτης διώχνει, με τον Μάναλη να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.
81′ Από ασίστ του Νίλι, ο Μάναλης με το τρίτο προσωπικό του τέρμα κάνει το 5-2
90+2′ Ο Σερβιλάκης δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτυπάει και στα δυο δοκάρια και καταλήγει στα δίχτυα (5-2)

Διαιτητής: Φουστάνας (Μακεδονίας)