Μεγάλο “διπλό” στη Λάρισα

Με το γκολ του Σουντουρά στο 79′ η ομάδα μας πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0.

Στο 42′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, με τον Σουντουρά να κερδίζει την αποβολή του Καρατάσιου, ο οποίος τον ανέκοψε ενώ έβγαινε μόνος απέναντι από τον Γκέκα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία με τον Γκουστάβο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας με πιο επιθετικό σχήμα, αφού έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Κουσκουνά και Σουντουρά τελικά έφτασε στο γκολ σε φάση διαρκείας στο 79′.

Από απόκρουση του Γκέκα σε πλασέ του Τζιώρα ο Κουσκουνάς γύρισε την μπάλα στον Βρεττό, που την έστρωσε στον Σουντουρά, για να τη στείλει ο τελευταίος με δυνατό σουτ στα δίχτυα.

9′ Σέντρα του Κουσκουνά κεφαλιά του Κάσσου μπλόκαρε ο Γκέκας.
14′ Σουτ του Νούσιου μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
24′ Από πάσα του Μουμίν το σουτ του Κάρλος καταλήγει άουτ.
30′ Σέντρα του Ανδρέου κεφαλιά του Κουσκουνά άουτ.
39′ Ο Κάσσος στρώνει στον Σουντουρά το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Γκέκας.
44′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου άουτ.
45+2′ Από αδράνεια στην άμυνα χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Λάρισας με τον Γκουστάβο που προσπαθεί να περάσει την μπάλα πάνω από τον Κουτζαβασίλη αλλά τη στέλνει άουτ.
49′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου σουτ του Μουμίν άουτ.
52′ Μπαλιά του Μουμίν στον Κουσκουνά που βλέπει εκτός εστίας τον Γκέκα και πλασάρει από μακριά αλλά ο Γκέκας τελικά μπλοκάρει.
65′ Από σέντρα του Κάσσου ο Σκούπρα διώχνει με δυσκολία, σουτ του Σουντουρά κοντράρει σε σώματα και απομακρύνεται η μπάλα.
67′ Μεγάλη ευκαιρία από λάθος διώξιμο του Γκέκα ο Κουσκουνάς πλασάρει αλλά ο Γκέκας εκτινάσσεται και αποκρούει.
71′ Νέα ευκαιρία από σέντρα του Σωτηράκου το γυριστό σουτ του Σουντουρά καταλήγει άουτ.
79′ ΓΚΟΛ: Ο Σουντουρά με δυνατό σουτ από πάσα του Βρεττού στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Προηγήθηκε απόκρουση του Γκέκα σε πλασέ του Τζιώρα.
90+4′ Από μπαλιά του Γιάκου ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ του Τζιώρα.

Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)
Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου) – Γκιόση (Θράκης)
4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Κίτρινες κάρτες: Κάρλος (19′), Πάνος (37′), Μουμίν (51′), Βρεττός (67′)
Κόκκινες κάρτες: Καρατάσιος (42′)

Απόλλων Λάρισας (Αριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας (75′ Νύκταρης), Μπαστακός, Γκουστάβο (87′ Καρρίκι), Ναζίμ, Καρατάσιος, Νούσιος (81′ Σιφναίος), Σουλιώτης.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Γρομητσάρης, Τριανταφυλλάκος, Σουντουρά, Μουμίν, Κάρλος (46′ Τζιώρας), Κάσσος, Κουσκουνάς (80′ Γιάκος), Πάνος (66′ Βρεττός).