ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Μεγάλη νίκη με buzzer beater!

Με γκολ του Ναζιμ στις καθυστερήσεις του αγώνα τα Χανιά νίκησαν 1-0 την Ηλιούπολη και επέστρεψαν στις νίκες

Μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα (11/12) η ομάδα μας η οποία για την 6η αγωνιστική της SL2 νίκησε την Ηλιούπολη στα Περιβόλια με 1-0 και επανήλθε στις νίκες φτάνοντας τους 9 βαθμούς στον πίνακα του Νοτίου ομίλου.

Μετά από ένα “στείρο” πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος, άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, πέτυχε δυο γκολ τα οποία ακυρώθηκαν από τον διαιτητή και τους βοηθούς του και τελικά δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις με το γκολ του Ναζίμ μετά από κόρνερ του Χιντζίδη.

Φάσεις του αγώνα

4’ Σουτ του Μπαστακού από το ύψος της περιοχής η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Νέο σουτ από τον Χέμπερτ στην επαναφορά μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος
8’ Από φάουλ του Λεμονή, κεφαλιά του Μάναλη στα χέρια του Περιστερίδη
25’ Ο Ρότσα εκτελεί με πάσα το κόρνερ για τον Μπουτσάκη, οποίος επιστρέφει στον Πορτογάλο που επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
31’ Σέντρα του Κόλα από τα δεξιά κεφαλιά του Λεμονή μπλοκάρει ο Περιστερίδης
35’ Δυνατό σουτ του Πολίμου, η μπάλα καταλήγει άουτ
41’ Σουτ του Βάρκα μέσα από την περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κατσιμήτρου
61’ Από φάουλ στο δεύτερο δοκάρι ο Μάναλης κάνει το γύρισμα στη μικρή περιοχή, Μπουτσάκης και Καπνίδης δεν προλαβαίνουν να βάλουν την προβολή, η μπάλα φτάνει στον Γιαμπερέ που πλασάρει αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.
62’ Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Γιαμπερέ σκοράρει αλλά ο διαιτητής σφυρίζει επιθετικό φάουλ και ακυρώνει το γκολ.
67’ Από φάουλ του Χιντζίδη η μπάλα φτάνει στον Ιμεραλιλάι ο οποίος σκοράρει από κοντά, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφ σάιντ μετά από υπόδειξη του βοηθού.
74’ Σουτ του Μπαστακού έξω από την περιοχή η μ[πάλα καταλήγει άουτ
84’ Από σέντρα του Χιντζίδη ο Μάναλης δεν μπορεί να πλασάρει και χάνεται η φάση
88’ Παράλληλη συρτή σέντρα του Πολίτη ο Μάναλης δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή
90’ Ο Μάναλης κατεβάζει την μπάλα και σουτάρει στη κίνηση αλλά ο Περιστερίδης σώζει την εστία του παραχωρώντας κόρνερ
 90+2’ Από κόρνερ του Χιντζίδη από τη μικρή περιοχή οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Ναζίμ από κοντά έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Διαιτητής: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Τριαντάφυλλος (Κορίνθου) – Σπηλιώτης (Κορίνθου) – 4ος:Κρασαγάκης Χρήστος (Ηρακλείου)

Χανιά (Στ.Λαμπράκης-Ν.Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα (60’ Χιντζίδης), Γιαμπερέ, Γκανσιέρ,  Καμαρά, Λεμονής (76’ Ναζίμ), Μπουτσάκης (76’ Μαρτσάκης), Κόλα (60’ Καπνίδης), Ελευθεριάδης (71′ Πολίτης), Μάναλης

Ηλιούπολη (Σαβούρδος Θανάσης -βοηθ.προπ.): Περιστερίδης, Πολίμος (46’ Κωστόπουλος), Μπουσάϊ (90+1’ Ανδρέου), Κρητικός, Muriel, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης (90+1’ Γεωργιάδης), Diaz, Βάρκας, Μπαστακός, Χέμπερτ (90+1’Πατσατζόγλου)