Μεγάλη νίκη επί της Καλαμάτας (1-0)

Δεύτερη σερί νίκη πανηγύρισε σήμερα (29/11) η ομάδα μας η οποία επιβλήθηκε της Καλαμάτας με 1-0 στα Περιβόλια

Μετά από σπουδαία εμφάνιση τα Χανιά επικράτησαν της Καλαμάτας με 1-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2 και πανηγύρισαν δεύτερη σερί νίκη, με την οποία έφτασαν τους έξι βαθμούς σε τρεις αγώνες. Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα μας σημείωσε ο Μάναλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 31′, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά από ένα αναγνωριστικό 15λεπτο, τα Χανιά απέκτησαν την πρωτοβουλία και άρχισαν να πιέζουν την εστία της Καλαμάτας. Η υπεροχή απέδωσε καρπούς στο 30′ όταν ο Ιμεραλιλάι κέρδισε πέναλτι από τον Μπακαγιόκο, με τον Γιώργο Μάναλη που ανέλαβε την εκτέλεση να γράφει το 1-0 (31′), σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη.

Στο β’ μέρος, η Καλαμάτα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τα Χανιά δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία του Κατσιμήτρου, πέρα από κάποια μακρινά σουτ. Η Καλαμάτα τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου στο 90′.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι τα Χανιά πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη που τους χαρίζουν σημαντικούς βαθμούς και ψυχολογία για τη συνέχεια.

6’ Κεφαλιά του Μπακαγιόκο η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ
8’ Μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο πάνω στον Κόλα, ο διαιτητής αφήνει το ματς παρά τις διαμαρτυρίες
9’ Σουτ του Καμαρά φεύγει άουτ
22’ Συνδυασμός Μπουτσάκη με Μάναλη και σουτ του πρώτου το οποίο μπλοκάρει ο Ταΐρης
24’ Από μπαλιά Καμαρά, ο Κόλα βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά ο Μάναλης σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα βρίσκει στον Μπακαγιόκο. Διαμαρτυρίες για χέρι…
30’ Εξαιρετική προσπάθεια του Ιμεραλιλάι που μπαίνει στην περιοχή και ανατρέπεται από τον Μπακαγιόκο, με τον Βάτσιο να καταλογίζει πέναλτι
31’ Γκολ! Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γιώργος Μάναλης που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Καλαμάτας για το 1-0
40’ Ο Μάναλης θέλει να μπει στην περιοχή της Καλαμάτας, αλλά ο Κωνσταντινόπουλος τον σταματάει τη τελευταία στιγμή
42’ Συρτή σέντρα του Ελευθεριάδη από τα αριστερά, ο Μπουτσάκης δεν προλαβαίνει για λίγα εκατοστά την μπάλα
45+2’ Πολύ καλή προσπάθεια από τον Κόλα που βγάζει τον Μάναλη σε θέση βολής, αλλά το σουτ του σέντερ φορ της ομάδας μας τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη
47’ Διαγώνιο σουτ του Τάτου, ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά
69’ Δυνατό σουτ του Τάτου, ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά
90’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα (αποβολή) στον Αναστασόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπάτζιο.
90+5’ Κεφαλιά του Μπακαγιόκο έπειτα από κόρνερ η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Διαιτητής: Βάτσιος Αριστείδης (Δυτ.Αττικής)

Βοηθοί:  Πλάκας – Μανούρας (Δυτ. Αττικής) – 4ος διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)

Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης-Νίκος Μαναρώλης):Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά, Ναζίμ (85’ Γκανσιέρ), Μπουτσάκης (72’ Καρλίτος), Κόλα (72’ Πολίτης), Ελευθεριάδης (64’ Μπανγκουρά), Μάναλης

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος (82’ Κόκκορης), Loupano (56’ Αναστασόπουλος), Bakayoko,  Maninga (63’ Αρναρέλλης), Παπατόλιος, Brian Leonel (56’ Conseisao), Τάτος,  Βασιλόγιαννης (83’ Asigba), Ρόβας, Πασάς

*Πριν την έναρξη του αγώνα η ομάδα μας προσέφερε ανθοδέσμες στους Ανδρέα Βασιλόγιαννη και Αλέξανδρο Αρναρέλλη οι οποίοι κατά το παρελθόν είχαν φορέσει την φανέλα των Χανίων. Τις ανθοδέσμες προσέφεραν ο Γενικός Διευθυντής της ΠΑΕ  Γιώργος Τουλουπάκης και το μέλος της Διοίκησης, Λευτέρης Μπουζάκης.