Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαία νίκη, 2-0 τον Απόλλωνα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και υπό το βλέμμα του νέου τεχνικού της ομάδας Γιάννη Ταουσιάνη, η ομάδα μας νίκησε σήμερα (19/04) με σκορ 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2

Tα Χανιά παρουσιάστηκαν πολύ δυνατά, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους και επικράτησαν απόλυτα δίκαια του Απόλλωνα που βρίσκεται στις πρώτες της βαθμολογίες και διεκδικεί την άνοδο. Μάλιστα το 2-0 μοιάζει πολύ “φτωχό” με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα μας, η οποία κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε. Με την νίκη αυτή τα Χανιά έφτασαν τους 29 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα και πλησίασαν τις θέσεις της πρώτης τετράδας.

Και τα δυο γκολ τα σημείωσε ο Γιώργος Μάναλης αρχικά στο 18′ με εντυπωσιακό ανάποδο “ψαλίδι” και στη συνέχεια στο 54′ με ωραίο πλασέ. Με αυτά τα γκολ  ο επιθετικός της ομάδας μας έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε από τις κερκίδες των Περιβολίων ο νέος τεχνικός της ομάδας μας Γιάννης Ταουσιάνης ο οποίος υπενθυμίζεται ότι παρουσιάζεται επίσημα αύριο (20/04).

Φάσεις και γκολ

18’ Γκολ για τα Χανιά: Γύρισμα από τα δεξιά του Τσέλιου, ο Μάναλης στοπάρει και με ανάποδο ψαλιδάκι κάνει το 1-0 με εντυπωσιακό τρόπο
25’ Φάουλ του Ρότσα από τα δεξιά, Κόλα και Γιαμπερέ δεν καταφέρνουν να αλλάξουν την πορεία της μπάλας και αυτή καταλήγει στην αγκαλιά του Σόρτσαν
30’ Από κάθετη του Τσέλιου ο Κόλα βρίσκεται σε θέση βολής αλλά ο Τσελεπίδης βάζει την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ
36’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπουρσέλη ο οποίος από γύρισμα του Τσέλιου σουτάρει από καλή θέση αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
36’ Ο Μάναλης ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Σόρτσαν
38’ Διαμαρτυρίες για χέρι του Ντομίνγκες μέσα στην περιοχή. Ο Ντάουλας αφήνει το ματς να εξελιχθεί.
45+3’ Από φάουλ του Μπουρσέλη, ο Γιαμπερέ πιάνει τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
47’  Ο Τσέλιος βγαίνει σε τετ α τετ με τον Σόρτσαν, αλλά στην προσπάθεια του να τον περάσει χάνει τον βηματισμό του και μαζί μεγάλη ευκαιρία
54’ Γκολ για τα Χανιά: Στην αντεπίθεση ο Τσέλιος πασάρει στον Μάναλη ο οποίος αφού αποφεύγει τον αντίπαλο αμυντικό, πλασάρει ιδανικά στην απέναντι γωνία για το 2-0.
66’ Ο Μπουρσέλης βγάζει τον Μανουσάκη σε θέση βολής αλλά το διαγώνιο σουτ σταματάει ο Σόρτσαν
69’ Ο Μπουρσέλης «τσιμπάει» την μπάλα μπαίνει στην περιοχή, πιάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ με τον Σόρτσαν να παραχωρεί κόρνερ
69’ Από την εκτέλεση κόρνερ ο Μπάτζιος κάνει το πλασέ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
75’ Γύρισμα του Ναζίμ ο Μπάτζιος πλασάρει αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
78’ Δυνατό σουτ του Μανουσάκη διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα

Διαιτητής: Ντάουλας Φώτης (Δυτ.Αττικής)
Βοηθοί:Μαυρουδής Δημ. (Ηρακλείου) -Τοροσιάδης Νίκος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής:Σταυρουλάκης Ραφαήλ (Ρεθύμνου)

Χανιά (Νίκος Μαναρώλης-Σταύρος Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (83’ Ιμεραλιλάι), Ρότσα, Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Καμαρά (61’ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης (71’Ιατρούδης), Τσέλιος (83’ Μπουτσάκης), Κόλα (61’ Μανουσάκης), Μάναλης

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης):  Σόρτσαν, Κοροβέσης, Λούι (76’ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Μωραϊτης (20’ Μπεσάρ), Καρίμ, Περέιρα (76’ Ερέρα), Κουάδρα, Μουστακόπουλος (58’ Λούσινγκερ), Αναστασόπουλος (58’ Φατιόν)