Κισσαμικός-Καλλονή 1-2

Με ψηλά το κεφάλι η ομάδα μας ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Κύπελλο Ελλάδας, μετά την ήττα με 1-2 από την Καλλονή στο Μάλεμε.

Κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση ο Κισσαμικός έφτασε κοντά στη σπουδαία-νίκη πρόκριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ μετά το 65’ πέτυχαν την ανατροπή.

Στο 36’ ο Ποσίνκοβιτς με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα με το δελφίνι άνοιξε το σκορ, αλλά στο 66’ ο Μάρκοβιτς στάθηκε τυχερός από την κόντρα στο σουτ του Μανούσου και ισοφάρισε σε 1-1, σε φάση όπου υπήρξαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο κ. Κουκουλάκης καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσικουδάκη στον Καλτσά και ο Μανούσος ευστόχησε για το τελικό 1-2.

27’ Φάουλ του Μπαργκάν μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
28’ Σουτ του Γεωργίου ο Λαζαρίδης απέκρουσε και ο Μάρκοβιτς σε κενή εστία σούταρε άουτ.
31’ Ωραία προσπάθεια του Ποσίνκοβιτς που αποφεύγει το μαρκάρισμα αντιπάλου και με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
36’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τσοντάκη ο Ευαγγελιδάκης απομάκρυνε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ποσίνκοβιτς που με πλασέ από κοντά σκόραρε για το 1-0.
45’ Σέντρα του Μανούσου κεφαλιά του Γεωργίου μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
49’ Φάουλ του Λώττα κεφαλιά του Σελινιωτάκη μπλόκαρε ο Δαύκος.
66’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Μανούσου η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μάρκοβιτς που πλάσαρε για το 1-1.
82’ Πάσα του Μανούσου στον Μάρκοβιτς που σουτάρει μέσα από την περιοχή για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Λαζαρίδης.
89’ Κοντινό σουτ του Ούκα άουτ.
90+2’ ΓΚΟΛ: Ο Μανούσος ευστοχεί στο πέναλτι που δόθηκε για μαρκάρισμα του Τσικουδάκη στον Καλτσά.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Κουρομπίλια (Δυτικής Αττικής)-Βλάσσης (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Τσικουδάκης – Μανούσος, Καλτσάς

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Σμίλτος (85’ Σουμπασάκης), Παντελάκης, Τσοντάκης, Σελινιωτάκης, Μάνιας, Βαττής, Λώττας (78’ Τσικουδάκης), Βλάχος (68’ Μάντζης), Ποσίνκοβιτς.

Α.Ε.Λ. Καλλονής (Θαλής Θεοδωρίδης): Δαύκος, Τσαμπούρης, Ούκα, Κρολ, Ευαγγελιδάκης, Χατζηδημητρίου (52’ Σπυρόπουλος), Καλτσάς, Μπαργκάν (55’ λ.τρ. Χιντασέλι), Μανούσος, Γεωργίου, Μάρκοβιτς (89’ Μπουρούς).