Καλή εμφάνιση κόντρα στον Πλατανιά

Την πρώτη της ήττα στη διάρκεια της προετοιμασίας της για τη νέα σεζόν υπέστη η ομάδα μας με 2-1 από τον Πλατανιά, στο γήπεδο Μάλεμε.

Κόντρα σε έναν αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας, που έχει αρκετά επίσημα ματς στα… πόδια του και έχει κάνει θετικό ξεκίνημα στη Super League, ο Κισσαμικός είχε αρκετά καλή εικόνα και παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήταν για τον Κισσαμικό στο 10’ όταν ο Τιάγκο Σίλβα σε εκτέλεση φάουλ έστρωσε την μπάλα στον Σταθάκη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κοκκαλάς. Στο 27’ ξανά ο Σταθάκης απείλησε με εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στην πρώτη αξιόλογη φάση που του παρουσιάστηκε ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ στο 30’ με πλασέ του Ντιλαβέρ, ο οποίος αξιοποίησε την πάσα του Γιορέντε.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η ομάδα μας έφτασε στην ισοφάριση έπειτα από ομαδική προσπάθεια. Με το χρονόμετρο να “σημαδεύει” το 48’ ο Κουρέλλας έβγαλε τη σέντρα, ο Γκούμας με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Σελινιωτάκη που με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 66’ οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με την κεφαλιά του Γιακουμάκη, από σέντρα του Αποστολόπουλου, να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό μετά το σουτ του Τιάγκο Σίλβα για λίγο δεν βρήκε στόχο και τελικά στο 68’ ο Μπανανά με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον πέτυχε το 2-1. Στο 82’ το σουτ του Μαρτίνεθ μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.

Διαιτητής: Γ. Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Καλφάκης-Αναστασάκης

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς (83’ Λαμπίρης), Στάθης (46’ Αποστολόπουλος), Καρυπίδης (46’ Κάργας), Πριντέτα (46’ Μπανανά), Γιορέντε (46’ Βάντερσον), Μουνάφο (46’ Γκνιάτιτς), Ντεβέσα (46’ Στανισάβλιεβιτς), Γουνδουλάκης (46’ Ζίκο, 69’ Σκουλουδάκης), Ντίνας (46’ Μενδρινός), Ηλιάδης (46’ Μανούσος), Ντιλαβέρ (46’ Γιακουμάκης).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Πολίτης, Τσερκέζος (69’ Παγώνης), Σταθάκης (46’ Ενγκουέμ), Παντελάκης, Κουρέλλας (69’ Τσοντάκης), Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα (69’ Μάριο Μαρτίνεθ), Γκούμας (86’ Αντωνιάδης), Θέος (60’ Μίλιτς), Ποκόνγκ, Μάντζης.