Ήττα με πέναλτι-ανακάλυψη!

Μία… ανακάλυψη πέναλτι από τον διαιτητή κ. Καρατέρπο αποδείχθηκε αρκετή για τον Πανσερραϊκό ώστε να επικρατήσει της ομάδας μας με 1-0, για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Stoiximan.gr FOOTBALL LEAGUE 2016-2017.

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο η ομάδα μας δεν κατάφερε να απειλήσει στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντίθετα τις λίγες φορές που απειλήθηκε επενέβη θετικά ο Λαζαρίδης. Στο 45’ ωστόσο ο κ. Καρατέρπος είδε πέναλτι σε πέσιμο του Γκούρτσα μέσα στην περιοχή την ώρα που επιχειρούσε έξοδο ο Λαζαρίδης και καταλόγισε παράβαση με αρκετή καθυστέρηση κι αφού πρώτα κοίταξε προς τον βοηθό του, που ούτε κι αυτός έδειξε σίγουρος για το αν υπήρξε κάτι!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός βελτίωσε την εικόνα του και έγινε αρκετά απειλητικός, ειδικότερα όταν έμεινε με δέκα παίκτες ο Πανσερραϊκός, λόγω της 2ης κίτρινης στον Τζέσι, αλλά ο Ρίστιτς και ο Σιάκκας (με επέμβαση στη γραμμή) απέτρεψαν την ισοφάριση.

3’ Κάθετη πάσα του Κάκκο, σουτ του Γκούρτσα μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
5’ Πάσα του Κίκε σουτ του Ψιάνου η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
17’ Ο Κάκκο σε έμμεσο φάουλ για τον Πανσερραϊκό στρώνει στον Ιωαννίδη, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Λαζαρίδης.
36’ Σέντρα του Ιωαννίδη κεφαλιά του Γκούρτσα η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
38’ Σπουδαία επέμβαση του Λαζαρίδη σε σουτ του Γκούρτσα μέσα από την περιοχή.
45’ ΓΚΟΛ: Ο διαιτητής Καρατέρπος με αρκετή… διστακτικότητα δίνει πέναλτι σε “βουτιά” του Γκούρτσα και κίτρινη στον Λαζαρίδη. Ο Γκούρτσας εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.
66’ Φάουλ του Μαρτίνεθ διώχνει δύσκολα ο Ρίστιτς.
71’ Κόρνερ του Κάκκο κεφαλιά του Βοσκόπουλου στο δοκάρι και στη συνέχεια στο πλασέ του Ρούτση η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
82’ Φάουλ του Γιαλούση και νέα επέμβαση του Ρίστιτς. Κόρνερ του Τιάγκο κεφαλιά του Γκούμα άουτ.
87’ Σέντρα του Τσοντάκη κεφαλιά του Μάντζη μπλόκαρε ο Ρίστιτς.
89’ Σέντρα του Κουρέλλα η μπάλα περνάει απ’ όλους και ο Μαρτίνεθ με πλασέ “κρεμάει” τον Ρίστιτς, αλλά ο Σιάκκας με κεφαλιά στη γραμμή διώχνει σε κόρνερ.
90+1’ Νέα εκπληκτική απόκρουση του Ρίστιτς σε σουτ του Μαρτίνεθ.

Διαιτητής: Καρατέρπος (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης)-Χατζηνάκος (Δράμας)
4ος διαιτητής: Τσαλουχίδης (Κιλκίς)

Κίτρινες κάρτες: Κίκε (25’), Λαζαρίδης (45’), Τζέσι (48’ και 79’), Μπουγαΐδης (60’), Κάκκο (63’), Καψάλης (64’), Τσιμίκας (65’),
Κόκκινες κάρτες: Τζέσι (79’)

Πανσερραϊκός (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Γαβριηλίδης, Ρούτσης (90’ Παπατζίκος), Τσιμίκας, Κάκκο (75’ Σιάκκας), Γκούρτσας (90+3′ Τάντιτς), Τζέσι.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσοντάκης, Παντελάκης, Μπουγαΐδης (76’ λ.τρ. Γιαλούσης), Κουρέλλας, Ψιάνος (69’ Τιάγκο Σίλβα), Γκούμας, Μαρτίνεθ, Κίκε (69’ Ποκόνγκ), Μάντζης, Στογιάνοφ.