Ισοπαλία στην Καλαμάτα (1-1) τα Χανιά, μπορούσαν τη νίκη

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα μας κόντρα στην Καλαμάτα την οποία αντιμετώπισε σήμερα (09/04) στο γήπεδο Παραλίας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της SL2.

Τα Χανιά αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε ένα καίριο σημείο του αγώνα (καθυστερήσεις του ημιχρόνου) αντέδρασαν και ισοφάρισαν νωρίς στο δεύτερο μέρος και με βάση τις ευκαιρίες θα μπορούσαν να είχαν πάρει το “διπλό”. Τα Χανιά έτσι με τον βαθμό της ισοπαλίας έφτασαν τους 26 βαθμούς, ενώ παράλληλα σταμάτησαν το νικηφόρο σερί των γηπεδούχων που μετρούσαν τρεις σερί επιτυχίες.

Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Οι μοναδικές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο ήταν κάποια σουτ που δεν βρήκαν εστία. Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα χάρη σε γκολ του Ρόβα.

Στο β’ μέρος τα Χανιά μπήκαν πολύ δυναμικά και από το ξεκίνημα άρχισαν να πιέζουν την άμυνα της Καλαμάτας. Στο 51′ η κυριαρχία των Χανίων απέδωσε καρπούς με τον Γιώργο Μάναλη να ισοφαρίζει σε 1-1. Η ανωτερότητα των κυανόλευκων συνεχίστηκε και λίγο αργότερα ο Τσέλιος κέρδισε την αποβολή του Μοζέρ, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή.

Ο Τσέλιος απείλησε εκ νέου στο 83′, με το 1-1 ωστόσο να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Οι ευκαιρίες του αγώνες

6’ Σουτ από τον Μανουσάκη φεύγει άουτ
23′ Σουτ από τον Βασιλόγιαννη εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ
31′ Σουτ του Καραγκούνη από το ύψος της περιοχής δίπλα από το δοκάρι του Καλογεράκη
45+1’ Γκολ για την Καλαμάτα με τον Ρόβα. Ο Καλογεράκης απέκρουσε ασθενώς την κεφαλιά του Παπατόλιου και από κοντά ο Ρόβας άνοιξε το σκορ (1-0)
51’ Γκολ για τα Χανιά με τον Γιώργο Μάναλη. Ο επιθετικός της ομάδας μας κέρδισε την κόντρα με τον Μπαξεβάνο και με δεξί σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταΐρη «γράφοντας» το 1-1.
62′ Αποβολή για την Καλαμάτα. Δεύτερη κίτρινη στον Μοζέρ για φάουλ στον Τσέλιο.
67’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Σέντρα του Ρότσα από τα αριστερά με αποδέκτη τον Τσέλιο ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ.
83′ Νέα ευκαιρία με τον Τσέλιο ο οποίος βρήκε το χώρο μέσα στην περιοχή για το σουτ, αλλά το πλασέ του κόντραρε στον Μπαξεβάνο και κατέληξε κόρνερ

Διαιτητής: Γιώργος Αλάμπεης (Αθηνών)
Βοηθοί: Μαραθωνίτης, Σταύρογλου (Αθηνών)
4ος Διαιτητής: Τσατσούλης (Αθηνών)

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Λιποράσε (75’Αρναρέλης), Μπαξεβάνος, Λουπάνο, Μοζέρ, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Άλβες, Βασιλόγιαννης (85′ Μαρκόφσκι ), Πασάς (68’ Ασίγκμπα), Ρόβας (85’ Κωνσταντινόπουλος)

Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης- Νίκος Μαναρώλης): Καλογεράκης, Κατσούρι (74’ Ιμεραλιλάι), Ρότσα, Σέχου, Μπάτζιος, Λεμονής, Καμαρά (74’ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Μανουσάκης (66’ Μπουρσέλης), Κόλα (66’ Ιατρούδης), Μάναλης