Ισοπαλία 1-1 με ΟΦΙ

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε σήμερα, Παρασκευή 19 Μαΐου, η ομάδα μας απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας στα Περιβόλια για την 26η αγωνιστική της Superleague 2

Τα Χανιά αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στο β’ μέρος εμφανίστηκαν πολύ ανώτερα, αλλά παρά το γεγονός ότι έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση, τελικά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Με τον βαθμό που πήρε σήμερα η ομάδα μας έφτασε τους 41 και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας διατηρώντας το αήττητο για δέκατο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν ισορροπημένο με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Στο 39′ ο ΟΦΙ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα του Στάμου για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Μπουρσέλη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μπήκαν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Μίλερ.

Στο β’ μέρος η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη έφτασε στην ισοφάριση με το δωδέκατο φετινό τέρμα του Γιώργου Μάναλη. Η ομάδα μας κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα του ΟΦΙ, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν βρήκε το δεύτερο γκολ που θα της χάριζε τη νίκη.

Οι κυριότερες φάσεις

3’ Ο Μίλερ πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Καλογεράκης
7’ Σουτ του Τσέλιου με το αριστερό μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Τζελέπης
36’ Πλασέ Μπουρσέλη μέσα από την περιοχή και υπό καλές προϋποθέσεις, μπλοκάρει ο Τζελέπης
39’ Κόκκινη κάρτα στον Στάμου για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Μπουρσέλη
45+1’ Σουτ του Μίλερ έξω από την περιοχή και 0-1.
47’ Συρτή σέντρα Κατσούρι από τα δεξιά, το σουτ του Τσέλιου κοντράρει σε αμυντικό, αλλά αυτό του Μάναλη καταλήγει στα δίχτυα (1-1).
71’ Γυριστό του Ιατρούδη φεύγει πάνω από τα δοκάρια
73’ Σέντρα Λεμονή, ο Μάναλης τσιμπάει την μπάλα αλλά καταλήγει ελάχιστα άουτ
89’ Ξαφνικό σουτ του Μίλερ μπλοκάρει ο Καλογεράκης
90+1’ Κάθετη για τον Μάναλη ο οποίος πλασάρει στη κίνηση, σε κόρνερ με τα πόδια ο Τζελέπης
90+1’ Από το κόρνερ, ο Μπάτζιος πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα έχει κατεύθυνση προς την εστία, οι αμυντικοί διώχνουν με τον Ιατρούδη στην εξέλιξη της φάσης να πλασάρει άουτ

Διαιτητής: Νίκος Χρονάς (Αχαΐας) Βοηθοί: Βλαχάκης Γιώργος – Δασκαλομαρκάκης Γιώργος (Ρεθύμνου) 4ος:Μόσχου Δημήτρης (Λασιθίου)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι (71’ Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Σέχου, Ρότσα (46’ Σερβιλάκης), Λεμονής, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μανουσάκης (46’ Ιατρούδης), Κόλα (63’ Κοκκίνης) Μάναλης

ΟΦΙ (Βαγγέλης Στουρνάρας): Τζελέπης, Στάμου, Μίλερ (90+3′ Χιμένεθ), Τσορνομάζ, Βουό, Κατάλντι, Καρδάρης, Ζήσης, Καζάου (82’ Καζάου), Καραμπέτσος (71’ Καλλιτσουνάκης), Ντέτλερ