Η συνέντευξη Τύπου από τον Βόλο

Διαβάστε όσα ειπώθηκαν μετά το τέλος του αγώνα της ομάδας μας στο γήπεδο Νεάπολης με αντίπαλο τον Βόλο ΝΠΣ.

Η τοποθέτηση του προπονητή της ομάδας μας, Αλέκου Βοσνιάδη, ήταν η εξής: «Είναι μια σπουδαία νίκη για εμάς και τρεις πολύτιμοι βαθμοί για τη συνέχεια μας. Ερχονται βαθμοί, οι οποίοι μας έχουν αλλάξει τελείως και την εικόνα και τη βαθμολογική μας θέση. Ξέραμε ότι είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια σταθερή ομάδα, η οποία από την αρχή της χρονιάς είναι δίκαια πρώτη. Δε φοβηθήκαμε το παιχνίδι, είπαμε σαν ομάδα ότι έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας και έχουμε αυτοπεποίθηση και μπορούμε παντού να διεκδικήσουμε αποτελέσματα. Ενα “κλειστό” πρώτο ημίχρονο, με δύο ομάδες, οι οποίες έψαχναν και οι δύο να ανοίξουν το σκορ. Πήγαμε στην καθοριστική φάση του δευτέρου ημιχρόνου, όπου πολύ νωρίς ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες και κάπου εκεί ψάξαμε παραπάνω απ’ ό,τι έπρεπε το παιχνίδι. Σκοράραμε, μετά για ένα δεκάλεπτο αντέδρασε ο αντίπαλος, ισοφάρισε, έχασε και κάποιες φάσεις, πετύχαμε το δεύτερο γκολ και κάπου εκεί όπως ήταν φυσιολογικό άνοιξε το παιχνίδι και μπορέσαμε και βρήκαμε κι άλλες φάσεις για να αυξήσουμε το σκορ. Αυτό που μένει από εμάς είναι ότι η σπουδαία νίκη μας δίνει αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια, καθώς δεν έχει τελειώσει τίποτα, “καιγόμαστε” για να πετύχουμε τον στόχο μας. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές. Να ευχηθώ στην ομάδα του Βόλου, που είναι δίκαια μπροστά, να πετύχει τον στόχο της και τα συγχαρητήριά μου και στον συνάδελφο».

Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Πασχάλης Κάσσος δήλωσε τα εξής: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, όπως όλα τα άλλα. Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε, αλλά παρ’ όλα αυτά ήρθαμε εδώ έτοιμοι. Μας έχει περάσει και ο προπονητής τη νοοτροπία νικητή και όποιο ματς δίνουμε παίζουμε πάντα για τη νίκη. Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε και πιστεύω αξίζαμε τη νίκη και συνεχίζουμε».

Ο προπονητής του Βόλου ΝΠΣ, Χουάν Φεράντο, δήλωσε τα εξής: «Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολύ στρες, ήμασταν νευρικοί, δεν είχαμε καλές πάσες. Πιστεύω ότι ο πραγματικός αντίπαλος ήμασταν εμείς οι ίδιοι. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα, με την κόκκινη κάρτα, που ήταν. Μετά το 0-1 η ομάδα ξεκίνησε να παίζει ποδόσφαιρο ξανά, αντέδρασε για το 1-1, αλλά με το 1-2 ήταν δύσκολο να αλλάξουμε τη νοοτροπία και να συνεχίσουμε το ίδιο. Οταν παίζεις με 9 παίκτες στην επίθεση είναι φυσικό να γίνει αυτό το σκορ… Επόμενος στόχος μας είναι ο Εργοτέλης και αυτή τη στιγμή πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία μας. Σκεφτόμαστε τον Εργοτέλη, γιατί έχουμε μια καινούργια ευκαιρία. Η ομάδα δεν τα παρατάει, συνεχίζει και θα πάει να κερδίσει τους επόμενους τρεις πόντους».

Ο ποδοσφαιριστής του Βόλου, Βασίλης Μάντζης, δήλωσε τα εξής: «Σήμερα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι, είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε ότι είναι πολύ ποιοτική από τη μέση και μπροστά. Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, εμείς δεν ήμασταν καλοί, ο αντίπαλος ήταν “σφιχτός” και το πάλεψε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε μια κόκκινη κάρτα, ανοιχτήκαμε γιατί εμείς νιώθουμε ότι πρέπει να πηγαίνουμε για τη νίκη σε κάθε παιχνίδι. Σήμερα, όμως, ίσως δεν το υπολογίσαμε σωστά, ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του, έβγαινε σωστά στην κόντρα. Ωστόσο, ισοφαρίσαμε και αυτό έδειξε ότι είχαμε κάποια ψυχικά αποθέματα, αλλά μετά δεχθήκαμε τρία γκολ και πήρε μεγάλη έκταση η νίκη. Ισως δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε την ήττα που κάναμε στην Καλαμαριά. Από εκεί και πέρα, τώρα έχουμε μια ευκαιρία την Τετάρτη να κάνουμε μια σημαντική νίκη, πάλι κόντρα σε μια καλή ομάδα, όπου θα προσπαθήσουμε να καταφέρουμε τον στόχο μας, που είναι η άνοδος. Το καλό είναι ότι έχουμε πάρει μια πολύ καλή διαφορά και πρέπει να συνεχίσουμε, να προσπαθήσουμε και να κρατήσουμε αυτή τη διαφορά».