Οι δηλώσεις Γ. Πετράκη, Α. Φουάση

Διαβάστε όσα ειπώθηκαν στη συνέντευξη Τύπου από τον προπονητή της ομάδας μας Γιώργο Πετράκη και τον ποδοσφαιριστή Αντώνη Φουάση.

Η τοποθέτηση του Γ. Πετράκη ήταν η εξής: «Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, σε όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν σήμερα, διότι έγινε ένα παιχνίδι κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και σε έναν αγωνιστικό χώρο που δεν ήταν καλός.

Καθαρά στο αγωνιστικό κομμάτι ξέραμε ότι ήρθαμε να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που είχε ανάγκη τους βαθμούς, αλλά εμείς από τη δική μας πλευρά, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση. Καταφέραμε να πετύχουμε τρία γκολ και είχαμε 1-2 ευκαιρίες ακόμα. Φαινόταν ότι με το σκορ στο 3-0 που πήγαμε στο ημίχρονο ότι το παιχνίδι μπορούσαμε να το “καθαρίσουμε” και να πάρουμε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που χρειαζόμασταν. Από εκεί και πέρα όμως το ποδόσφαιρο γι’ αυτό είναι και τόσο συναρπαστικό, γιατί μέχρι και να σφυρίξει τη λήξη ο διαιτητής δεν πρέπει ποτέ να εφησυχαζόμαστε. Εμείς και λόγω νεότητας της ομάδας νομίζω ότι τα μαθήματα που παίρνουμε είναι πάρα πολλά. Μας στενοχωρεί ότι δεχθήκαμε τρία γκολ ουσιαστικά από τρεις στατικές φάσεις, από ένα πλάγιο άουτ, από ένα φάουλ και από ένα πέναλτι και σίγουρα όλο αυτό μας προβληματίζει. Θα βρούμε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να μπορούμε να διαχειριζόμαστε παιχνίδια, όταν ειδικότερα είμαστε μπροστά στο σκορ και πλέον κοιτάζουμε τη συνέχεια.

Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές της ομάδας μου για την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου αλλά και γενικά για την προσπάθεια που έκαναν και με βάση τις συνθήκες του αγώνα, όπως είπα και στην αφετηρία των δηλώσεών μου».

Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Αντώνης Φουάσης δήλωσε τα εξής: «Ήταν ένα ματς στο οποίο ίσως ήμασταν τυχεροί στο πρώτο ημίχρονο, όπου βάλαμε κάποια γκολ και πήραμε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ίσως κάναμε κάποια λάθη, σε ατομικό επίπεδο και κυρίως σε ομαδικό και λόγω ίσως της ικανότητας του αντιπάλου να βάλει γκολ και του ότι δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι εμείς βρέθηκε αυτό το αποτέλεσμα, το οποίο σίγουρα σαν ομάδα δεν μας αξίζει σαν γενική εικόνα. Αλλά τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς. Θα το ξεχάσουμε γρήγορα, θα προχωρήσουμε, θα δούμε τα λάθη μας, είμαστε νεαροί σε ηλικία και είναι ένα καλό μάθημα για εμάς. Θα προσπαθήσουμε να το ξεπεράσουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Σίγουρα είμαστε στενοχωρημένοι και δεν περιμέναμε μια τέτοια εξέλιξη, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Βρεθήκαμε με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζουμε στο 93′, ένα γκολ το οποίο το χαρήκαμε πολύ, τώρα μας τα… γύρισε ο Θεός. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο…».