Φιλική ισοπαλία (0-0) με ΠΟΑ

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το φιλικό παιχνίδι της ομάδας μας με τον Ατσαλένιο (0-0)

Την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και παράλληλα να δώσει χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του είχε ο Σπύρος Μπαξεβάνος στο φιλικό τεστ με αντίπαλο τον Ατσαλένιο που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) στο γήπεδο των Περιβολίων και έληξε 0-0.

Ο τεχνικός των Χανίων χρησιμοποίησε συνολικά 22 ποδοσφαιριστές δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα, αλλά και την ετοιμότητα των παικτών του. Ο Μπαξεβάνος χρησιμοποίησε δυο διαφορετικές 11άδες μια σε κάθε ημίχρονο βλέποντας τους παίκτες να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες, αλλά χωρίς να σημειώνουν κάποιο γκολ απέναντι στη μαχητική ομάδα του ΠΟΑ.

Φάσεις αγώνα

8′ Συρτή σέντρα Κόλα, ο Μάναλης γυρνάει σουτάρει αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
20′ Ο Κόλα σε πλεονεκτική θέση σουτάρει δυνατά αλλά πάνω από τα δοκάρια
26′ Ο Κόλα από το σημείο του πέναλτι σουτάρει δυνατά, αλλά η μπάλα «γλείφει» το δοκάρι και φεύγει άουτ
32’  Νέο δοκάρι για τα Χανιά, αυτή τη φορά με τον Καρλίτος ο οποίος από καλή θέση σημάδεψε το οριζόντιο, ενώ στην απαναφορά η κεφαλιά του Ελευθεριάδη καταλήγει στην αγκαλιά του Ρουμπάκη.
45′ Λίγο μέσα από την περιοχή, ο  Καρλίτος πιάνει το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
50’ Σέντρα Ρότσα κεφαλιά Μαρτσάκη από το ύψος της μικρής περιοχής, άουτ
62′ Συρτό σουτ Κερμενίδη δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πενταράκη
78′ κρφαλιά Κ απνιδη διώχνει τερματοφύλακας, στην επαναφορά ο Γκανσιέρ ήταν οφ σάιντ
81′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ Λεμονή δίπλα από το αριστερό δοκάρι
89’ Ωραίος συνδυασμός, ο Καπνίδης με τακουνάκι βρίσκει τον  Μπουτσάκη μέσα από την περιοχή αλλά το πλασέ του τελευταίου έφυγε πάνω από το δοκάρι
90+3’ Σε θέση βολής ο Σκέντζος το πλασέ έφυγε άουτ

Διαιτητές: Γεωργόπουλος, Πέτσας – Κοτσιφάκης (Χανίων)

Χανιά (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Χιντζίδης, Ναζίμ, Ελευθεριάδης, Κόλα, Καμαρά, Ιμεραλαλάϊ, Μάναλης, Καρλίτος, Γιαμπερέ
Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν: Πενταράκης, Αγιώτης, Μαρτσάκης, Κατσούρι, Λεμονής, Σκέντζος, Πολίτης, Γκανσιέρ, Καπνίδης, Ρότσα, Μπουτσάκης

ΠΟΑ (Μηνάς Πίτσος): Ρουμπάκης, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης, Χαρίτος, Δαμιανάκης, Οκεότσα (88’ Τσιμινικάκης), Κερμενίδης (65’ Χατζηανδρέου), Παπασπύρος ( 92’ Νάτος), Μπέης (75’ Βοργιάς), Σφυρογιαννάκης, Γιακουμάκης (68’ Κόντος)