Εξαιρετική εμφάνιση, 4-0 τον ΠΑΟ Ρουφ

Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της, η ομάδα μας επιβλήθηκε άνετα του ΠΑΟ Ρουφ με σκορ 4-0 στα Περιβόλια και έκλεισε την χρονιά με τον πλέον ιδανικό τρόπο.

Η χανιώτικη ομάδα έτσι πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στη SL2 σε επτά αγώνες και ανέβηκε στους 13 βαθμούς μετά και την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα Χανιά παρά τις απουσίες αρκετών ποδοσφαιριστών μπήκαν αποφασισμένα να μην δώσουν δικαιώματα και από την σέντρα επέβαλαν τον ρυθμό τους. Η ανωτερότητα καρποφόρησε στο 24ο λεπτό με τον Μάναλη να υποδέχεται την κάθετη του Πολίτη και με πλασέ άνοιξε το δρόμο για την νίκη. Στο 30’ μπήκαν …γερές βάσεις για την νίκη, με τον Πολίτη να σημειώνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα των Χανίων (2-0).

Στο β’ μέρος ο ρυθμός έπεσε αλλά τα Χανιά στην πρώτη τους ευκαιρία έκαναν το 3-0 και ουσιαστικά κλείδωσαν το τρίποντο. Δράστης ήταν και πάλι ο Μάναλης ο οποίος έφτασε τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μαρτσάκης στο 88′ σημειώνοντας το πρώτο του γκολ την φετινή χρονιά.

5’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Κόλα ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή
14’ Κεφαλιά Κονέ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
17’ Σέντρα Πολίτη και προβολή Μάναλη, μπλοκάρει ο Κουνάδης
24’ Κάθετη του Πολίτη για τον Μάναλη ο οποίος με πλασέ ανοίγει το σκορ, 1-0
28’ Σουτ Ζαφειράκη από τα όρια της περιοχής, μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος
30’ Ατομική προσπάθεια του Πολίτη, ο οποίος βρήκε το χώρο για το σουτ και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για να “γράψει” το 2-0
35’ Σουτ Κόλα από καλή θέση μπλοκάρει ο Κουνάδης
71’ Γύρισμα Μπουτσάκη από τα δεξιά ο Μάναλης γυρνάει σουτάρει και κάνει το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα
74’ Μακρινό σουτ του Χατζηλάμπρου καταλήγει άουτ
75’ Σουτ από τον Τσιάβο, η μπάλα κοντράρει στον Γιαμπερέ και καταλήγει στα χέρια του Κατσιμήτρου
81’ Σουτ του Καπνίδη έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Κουνάδης
81’ Σουτ του Καλλέργη η μπάλα άουτ
86′ Σέντρα Ζούνη ο Μαρτσάκης στρώνει στον Ναζίμ ο οποίος από καλή θέση σουτάρει άουτ
88’ Στην κόντρα ο Καρλίτος βρίσκει τον Ματρτσάκη ο οποίος περνάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σε κενή εστία διαμορφώνει το 4-0

Διαιτητής: Φουστανάς (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης – Βλαχάκης (Ρεθύμνου) – 4ος:Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Χανιά (Στ.Λαμπράκης-Ν.Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ρότσα, Γιαμπερέ, Ναζίμ, Καμαρά (86′ Καρλίτος), Μπουτσάκης (78’ Ζιούλης), Πολίτης, Κόλα (64’ Μαρτσάκης), Ελευθεριάδης (64’ Ζούνης), Μάναλης (78’ Καπνίδης)
ΠΑΟ Ρουφ (Γιάννης Γκούμας): Κουνάδης, Τασιούλης, Νtankeu, Kone (63’ Φιλιμέγκας), Κατσούλης (54’ Χατζηλάμπρος), Πανουργιάς, Καλλέργης, Βενάρδος, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιάβος, Ζαφειράκης