Επιστροφή στις νίκες με “διπλό” στην Ιεράπετρα

Την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα Κ19 της SL2 πανηγύρισε σήμερα, Σάββατο 14/1 η ομάδα Νέων των Χανίων, που νίκησε μέσα στην Ιεράπετρα τον ΟΦΙ με 1-0 για την 11η αγωνιστική.

Τα Χανιά μετά από αρκετά καλή εμφάνιση έφτασαν στο τρίποντο χάρη σε γκολ του Γιώργου Σταματάκη στο 71ο λεπτό. Η ομάδα μας έλεγχε εξ’ αρχής τον ρυθμό του αγώνα που έγινε στο «Μισεδάκειο» και ήταν αυτή που δημιούργησε τις πιο καθαρές ευκαιρίες.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, τα Χανιά αύξησαν κι άλλο την πίεσή τους προς την αντίπαλη άμυνα και αφού έχασαν ευκαιρίες με τους Κουκουράκη, Τζαμπάζοφ και Σταματάκη, άνοιξαν το σκορ στο 71.

Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Τσούτση, ο Σταματάκης νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για να «γράψει» το 0-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα μας έφτασε τους 16 βαθμούς επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δυο ήττες.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Καλαϊτζής-Μασέλη (Ηρακλείου)

ΟΦΙ (Χρήστος Τζήμας): Πυργιωτάκης, Ισχυρόπολος, Σαούλι, Γκιόκα, Λιοντάκης, Τρρλούκης, Λάμε, Παπαδάκης, Καράσκουτης, Πίρια, Κόντης (83’ Τσομπανάκης)

Χανιά (Βασίλης Παπαδάκης):  Δεσποτόπουλος, Μπραουδάκης, Εξαρχος, Γκολλόση, Σκοπελίτης, Μάγγος, Τζαμπάζοφ (88’ Καπαράκης), Χαλίλι, Κουκουράκης Λεων. (76’ Μπίτι), Τσούτσης (84’ Τσακίρης), Σταματάκης

Οι δηλώσεις του Βασίλη Παπαδάκη

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της ομάδας μας, Βασίλης Παπαδάκης ανέφερε: «Σε ένα παιχνίδι που ήρθαμε σαν φαβορί  με βάση τη βαθμολογία και την μέχρι σήμερα εικόνα των ομάδων, αντιμετωπίσαμε αρκετές δυσκολίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, μη μπορώντας να δημιουργήσουμε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Σίγουρα έπαιξε ρόλο και η κούραση από το ταξίδι, αφού ήταν μια πολύωρη διαδρομή από τη μια άκρη της Κρήτης στην άλλη. Στα πρώτα 30′ , αν και είχαμε τον έλεγχο κινδυνεύσαμε κυρίως από μακρινά σουτ του αντιπάλου, ωστόσο σταδιακά βρήκαμε τις κινήσεις και τις συνεργασίες μας στον αγωνιστικό χώρο, ανεβάζοντας συνεχώς την απόδοση μας.  Στο β’  μέρος,  είχαμε πλήρη υπεροχή και με οδηγό την ποιότητά μας, καταφέραμε να ξεκλειδώσουμε ένα δύσκολο όπως εξελίχτηκε παιχνίδι».

Στη συνέχεια ο έμπειρος προπονητής πρόσθεσε: «Σήμερα οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν χαρακτήρα και αυτό για μένα είναι πολύ σημαντικό, γιατί όπως και να εξελίσσεται ένα παιχνίδι, πρέπει να είσαι προσηλωμένος,  να έχεις υπομονή κι επιμονή! Εμείς τα είχαμε και αυτό ήταν το κύριο συστατικό που μας οδήγησε στη νίκη. Γενικότερα αυτές τις μέρες   είμαστε σε μια διαδικασία ανασύνταξης, έχουν έρθει κάποια παιδιά και θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε κι άλλα τις επόμενες μέρες, για να ενισχύσουμε ποιοτικά  και ποσοτικά το ρόστερ μας. Είμαι σίγουρος πως κάθε βδομάδα θα εμφανιζόμαστε  καλύτεροι σαν ομάδα, με κύριο στόχο πάντα την ανάδειξη των νεαρών ποδοσφαιριστών μας. Θέλουμε μέσα από αυτή τη διαδικασία να βοηθήσουμε μακροπρόθεσμα την ΠΑΕ Χανιά και το χανιώτικο ποδόσφαιρο».

18 Απρ 2024

Δίκτυο Ακαδημιών: Συνεχίζονται οι προπονήσεις της ομάδας «Elite» υπό τις οδηγίες του Γ.Ταουσιάνη