Επιστροφή στις νίκες, 2-1 το Αιγάλεω

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η ομάδα μας, η οποίασήμερα, Σάββατο 29 Απριλίου,  νίκησε το Αιγάλεω στα Περιβόλια με 2-1 για την 22η αγωνιστική της Superleague 2.

Τα Χανιά, στο πρώτο ματς του Γιάννη Ταουσιάνη στα Περιβόλια, έπαιξαν κυριαρχικό ποδόσφαιρο και με εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο α’ ημίχρονο, πανηγύρισαν την νίκη, έστω και με άγχος στο τέλος.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα του Αιγάλεω. Αφού απείλησε στο 10′ με τον Μπουτσάκη , στο 20′ είχε δοκάρι σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη. Την δεύτερη φορά όμως ο αριστερός μπακ της ομάδας μας κλήθηκε να εκτελέσει φάουλ, έγινε το 1-0. Μάλιστα πριν συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι από το εις βάρος τους γκολ, τα Χανιά πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Κόλα κι έπειτα από σουτ του Σερβιλάκη.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με γκολ. Το Αιγάλεω αιφνιδίασε την ομάδα μας και στο 47′ μείωσε σε 2-1 με τον Ραμίρεζ ο οποίος έβαλε ξανά την ομάδα του στη διεκδίκηση του αγώνα. Τα Χανιά τα οποία ήταν εξαιρετικά άτυχα, καθώς χρειάστηκε να κάνουν τρεις αναγκαστικές αλλαγές, ισορρόπησαν γρήγορα και πίεσαν για το τρίτο γκολ. Η ομάδα μας πήρε εκ νέου την πρωτοβουλία και απείλησε με Τσέλιο και Μανουσάκη που όμως δεν κατάφεραν να βρουν στόχο, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Με τη νίκη αυτή, πρώτη με τον Γιάννη Ταουσιάνη, τα Χανιά έφτασαν τους 33 βαθμούς, ενώ το Αιγάλεω παρέμεινε στους 23 πόντους.

10’ Ο Τσέλιος ξεδιπλώνει αντεπίθεση, πασάρει στον Μπουτσάκη ο οποίος δοκιμάζει δυνατό σουτ με τον Σκαφίδα να παραχωρεί κόρνερ
17’ Συρτό σουτ του Κολλά από πλάγια θέση μπλοκάρει σταθερά ο Καλογεράκης
20’Δοκάρι για τα Χανιά με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη
25’ Σουτ του Κολλά μπλοκάρει εύκολα ο Καλογεράκης στη γωνία του
27’Σέντρα Σερβιλάκη η μπάλα περνάει από Μάναλη και Κόλα που δεν μπορούν από κοντά να πιάσουν την κεφαλιά
35’ Γκολ για τα Χανιά με την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη από πλάγια δεξιά (1-0)
38’ Γκολ για τα Χανιά αυτή τη φορά με τον Κόλα ο οποίος μπήκε στη πορεία της μπάλας μετά το σουτ του Σερβιλάκη και αιφνιδίασε τον Σκαφίδα (2-0)
47’ Γκολ για το Αιγάλεω με τον Ραμίρεζ μετά από σέντρα του Μπούση (2-1)
54’ Καλό σουτ του Τσέλιου μέσα από την περιοχή, πέφτει στη γωνία του ο Σκαφίδας και διώχνει με δυσκολία
68’ Δυνατό σουτ του Τσέλιου, ο Παπανικόλας βάζει την κόντρα η μπάλα αλλάζει πορεία και καταλήγει κόρνερ
71’ Κόρνερ Σερβιλάκη κεφαλιά Γιαμπερέ άουτ
77’ Συρτή σέντρα του Μπουρσέλη από δεξιά, δυνατό πλασέ Μανουσάκη μπλοκάρει δύσκολα ο Σκαφίδας

Διαιτητής: Δραγάτης Αλέξανδρος (Ανατ.Αττικής)