Εμφατικό πέρασμα από τις Σέρρες

Με εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε δύο δοκάρια και πέτυχε το πρώτο γκολ, η ομάδα μας μπήκε με το… δεξί στις υποχρεώσεις της για το Κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας με 2-0 του Πανσερραϊκού στο γήπεδο Σερρών.

Τιάγκο και Κίκε έστειλαν την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 10’ και στο 26’, αλλά το τρίτο δοκάρι αποδείχθηκε και… φαρμακερό, αφού η μπάλα κατέληξε τελικά στα δίχτυα στο σουτ του Κίκε στο 30’. Ο διεθνής με την Ισημερινή Γουινέα παίκτης του Κισσαμικού έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια την οποία ολοκλήρωσε ψύχραιμα για το 0-1. Στο 44’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Μαφουτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας μας δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή, αλλά με σωστή διαχείριση του παιχνιδιού έγινε το 0-2 στο 75’ με τον Θέο, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Κίκε, ενώ υπήρξαν ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

10’ Τεχνικό σουτ από τον Τιάγκο η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
26’ Πάσα του Τιάγκο στον Κίκε το σουτ του οποίου προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι!
30’ ΓΚΟΛ: Από κόρνερ που είχε κερδίσει ο Πανσερραϊκός ο Παγώνης έκανε την μπαλιά για τον Κίκε, που απέφυγε στο σπριντ τον Τσουβαλτσίδη “πάτησε” περιοχή και πλασάροντας ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα (0-1).
33’ Φάουλ του Σταθάκη σουτ στην κίνηση του Σελινιωτάκη η μπάλα άουτ.
48’ Φάουλ του Χατζηδημητρίου κεφαλιά του Καψάλη άουτ.
55’ Μπαλιά του Κίκε για τον Βλάχο που πλασάρει τον εξερχόμενο Μέλκα, που αποκρούει.
63’ Πάσα του Μάντζη στον Κίκε, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Μέλκα.
64’ Εξαιρετική μπαλιά του Γκούμα στον Κίκε, που μπαίνει στην περιοχή και κάνει το γύρισμα αλλά απομακρύνει ο Βοσκόπουλος, σουτ του Γκούμα μπλοκάρει ο Μέλκα.
67’ Σουτ του Τσούτση από πλάγια θέση αποκρούει ο Λαζαρίδης
75’ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Σταθάκη στον Κίκε, που κάνει εξαιρετική προσπάθεια και δίνει πάσα-μισό γκολ στον Θέο, που πλασάρει για το 0-2.
83’ Νέα ευκαιρία με τον Θέο να μπαίνει περιοχή και να πλασάρει από πλάγια θέση και τον Μέλκα να αποκρούει.
89’ Σουτ του Θέου μπλοκάρει ο Μέλκα.
90+2’ Σουτ του Κουρέλλα, η μπάλα λίγο έξω από την εστία.

Διαιτητής: Παπαργυρίου (Πιερίας)
Βοηθοί: Θεοδώρου-Ζέρβας (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Μηλιάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Μαφουτά (39’), Μάντζης (42’), Μαφουτά (44’)
Κόκκινες κάρτες: Μαφουτά (44’)

Πανσερραϊκός (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκα, Τσουβαλτσίδης (66’ Στέβιτς), Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Ρούτσης (38’ λ.τρ. Τσιμίκας), Χατζηδημητρίου, Κάκκο (46’ Κανούλας), Τσούτσης, Μαφουτά.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Παγώνης, Παντελάκης, Σταθάκης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Γκούμας, Τιάγκο (78’ Μαρτίνεθ), Βλάχος (69’ Θέος), Κίκε (77’ Τσερκέζος), Μάντζης.