Άξιοι! Μεγάλη εμφάνιση παρά τον αποκλεισμό από τον ΟΦΗ (3-5)

Μπορεί τα Χανιά να ηττήθηκαν από τον ΟΦΗ στα κατάμεστα Περιβόλια και να αποκλείστηκαν από το Κύπελλο Ελλάδας, αλλά με την εμφάνισή τους κέρδισαν ένα μεγάλο χειροκρότημα και τον σεβασμό.

Μετά από ένα σπουδαίο ματς, με γκολ και θέαμα, η ομάδα μας ηττήθηκε σήμερα, Δευτέρα 9 Οκτωβρίου, με 3-5 από τον ΟΦΗ αλλά με την εμφάνισή της απέδειξε ότι είναι ικανή εφέτος για μεγάλα πράγματα. Αν και βρέθηκε στο α’ ημίχρονο πίσω στο σκορ με 0-2, μέσα σε λίγα λεπτά στο β’ μέρος γύρισε το παιχνίδι και ισοφάρισε σε 2-2.

Ακόμα και όταν ο ΟΦΗ ξαναπήρε προβάδισμα δυο τερμάτων τα Χανιά δεν λύγισαν και πάλεψαν για να γυρίσουν εκ νέου το ματς. Μείωσαν σε 3-4, απείλησαν αρκετές φορές τον κορυφαίο σήμερα του ΟΦΗ Μπάουμαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν και πέμπτο γκολ και να κλειδώσουν την πρόκριση.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα
7’ Σουτ του Γαγιέγος, ψηλά άουτ
29’ Μακρινό και ευθύβολο σουτ του Αμπάντα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα
32′ Διαγώνια σέντρα Μανουσάκη, κεφάλια στη κίνηση από τον Νίκολιτς και εξαιρετική απόκρουση του Μπάουμαν σε κόρνερ.
37′ Σουτ του Μάναλη από δεξιά η μπάλα λίγο άουτ
38’ Σουτ του Μανουσάκη με πολλά φάλτσα, η μπάλα άουτ
42’ Από κόρνερ, ο Βούρος με κεφαλιά σημαδεύει το δοκάρι, η μπάλα καταλήγει στον Φελίπε που κάνει από κοντά το 0-2 για τον ΟΦΗ
45+1’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μανουσάκη, ο Μπάουμαν στη γωνία του διώχνει σε κόρνερ.
49′ Γκολ για τα Χανιά! Από σέντρα του Μάναλη, με εναέριο γυριστό σουτ ο Ελευθεριάδης μειώνει σε 1-2.
51′ Γκολ για τα Χανιά! Ο Μανουσάκης σε θέση βολής από πάσα του Ελευθεριάδη και με δυνατό σουτ γράφει το 2-2.
61’ Ο Μοσκέρα με συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής κάνει το 2-3.
64’ Από βαθιά μπαλιά, ο Μοσκέρα με ψηλοκρεμαστό σουτ γράφει το 2-4
66’ Προβολή Μανουσάκη ελάχιστα άουτ
67’Σουτ του Σερβιλάκη με το αριστερό και η μπάλα στα δίχτυα (3-4)
69’ Δυνατό σουτ του Ντίας, εξαιρετική απόκρουση του Μπάουμαν
78′ Γκολ ο ΟΦΗ και 3-5. Ο Μοσκέρα  βγάζει ασίστ στον Ριέρα, που από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
81’ Δυνατό σουτ του Μανουσάκη, ο Μπάουμαν σε κόρνερ
83’ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Μεγιάδο για μαρκάρισμα στον Ελευθεριάδη
86’ Μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ντίας, η μπάλα στον ώμο του Γιαννούλη και κόρνερ
90+2′ Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπάουμαν.

Διαιτητής: Περράκης Κωνσταντίνος(Αθηνών)
Α’ Bοηθός: Νικολαϊδης Κωνσταντίνος (Μακεδονίας)
Β’ Bοηθός: Κορώνας Χρήστος (Πειραιά)
4ος Διαιτητής: Σταυρουλάκης Ραφαήλ (Ρεθύμνου)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (82’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης, Τσορνομάζ, Τσέλιος (66’ Ντίας), Λεμονής (82’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Μιούλερ (46′ Ελευθεριάδης), Μάναλης (60’ Βουό)
ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Aμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος (71’ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Μεγιάδο, Τοράλ (57’Μοsquera), Γαγιέγος (57’ Riera), Φελίπε (71’ Νέιρα), Γκλέζερ