Άδικη ήττα από Λαμία

Ο Πίτκας με τις επεμβάσεις του και ο διαιτητής της αναμέτρησης Μουρτζάκης με τις αποφάσεις του έπαιξαν καταλυτικό ρόλο για να ηττηθεί η ομάδα μας με 1-2 από την πρωτοπόρο Λαμία.

Με ψυχωμένη εμφάνιση και παρά τα προβλήματα τραυματισμών που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του αγώνα (τρεις αναγκαστικές αλλαγές!) ο Κισσαμικός κόντραρε στα ίσα μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Στο 28’ με αμφισβητούμενο πέναλτι ο Βασιλόγιαννης πέτυχε το 0-1, για να ισοφαρίσει στο 48’ με παλικαρίσιο γκολ ο Μάντζης. Στο 73’ ο Ματσούκας, αφού πρώτα έκανε επιθετικό φάουλ στον Ψιάνο, πέτυχε το 1-2. Στο 80’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ρότσα για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Πίτκας με απίστευτη διπλή επέμβαση σε αντίστοιχα πλασέ του Μπουγαΐδη δεν επέτρεψε στον Κισσαμικό να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

21′ Σουτ του Μπλάζιτς η μπάλα αρκετά έξω από την εστία
28′ ΓΚΟΛ: Ο Βασιλόγιαννης με πέναλτι ανοίγει το σκορ (0-1). Η παράβαση δόθηκε για μαρκάρισμα του Παντελάκη στον Βασιλόγιαννη και υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την ομάδα μας.
40′ Σουτ του Παπαργυρίου η μπάλα βρήκε και στον Γιαλούση και ο Λαζαρίδης μπλόκαρε.
45+2’ Φάση διαρκείας που καταλήγει σε σουτ του Ενγκουέμ, το οποίο μπλόκαρε ο Πίτκας.
48′ ΓΚΟΛ: Παλικαρίσιο γκολ του Μάντζη που αν και αρχικά έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή επέμεινε κι έγινε ξανά κάτοχός της ισοφαρίζοντας με σουτ από δύσκολη θέση.
64’ Σουτ του Βάντερσον απέκρουσε ο Λαζαρίδης.
65’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη, στην πορεία της μπάλας ο Ντουρμισάι προσπαθεί να κάνει την προβολή με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.
73’ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Ντουρμισάι ο Ματσούκας κρατάει τον Ψιάνο και τον ρίχνει στο έδαφος και στη συνέχεια –αφού δεν καταλόγισε το φάουλ ο ρέφερι- πλασάρει για το 1-2.
75’ Σουτ του Μάντζη ψηλά άουτ η μπάλα.
78’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάντζη να πλασάρει και τον Πίτκα να αποκρούει.
79’ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ματσούκα απέκρουσε ο Λαζαρίδης.
90+1’ Σουτ του Γκούμα άουτ.
90+4’ Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον Κισσαμικό σε αντίστοιχες προσπάθειες του Μπουγαΐδη ο Πίτκας κάνει σπουδαίες αποκρούσεις, αρνούμενος την ισοφάριση.

Διαιτητής: Μουρτζάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
Βοηθοί: Παπαδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)-Κρέτσιμος (ΕΠΣ Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Παντελάκης (28’), Ρότσα (30’ και 80’), Ενγκουέμ (43’), Πίτκας (90+2’)
Κόκκινες κάρτες: Ρότσα (80’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος (70’ λ.τρ. Μαρτίνεθ), Παντελάκης (40’ λ.τρ. Μπουγαΐδης), Γιαλούσης, Κουρέλλας, Ψιάνος, Ενγκουέμ, Γκούμας, Ποκόνγκ (11’ λ.τρ. Μάντζης), Νικόλτσης, Στογιάνοφ.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος (53’ Χριστοφιλέας), Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Παπαργυρίου, Ρότσα, Μπλάζιτς, Τζόκιτς, Βασιλόγιαννης, Βάντερσον (66’ Ματσούκας), Ντουρμισάι (86’ Αυγενικού).