Αδικη ισοπαλία για τα Χανιά κόντρα στον Ιωνικό (1-1)

Παρά το γεγονός ότι η ομάδας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες να πάρει το ματς, τελικά δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 1- με τον Ιωνικό στα Περιβόλια για την 12η αγωνιστική της Super League 2.

Ενα αποτέλεσμα που με βάση τις ευκαιρίες κρίνεται άδικο για τα Χανιά που είχαν τον πρώτο λόγο και τις μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν το ματς, αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Χριστοδούλη ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις πραγματοποίησε μεγάλες αποκρούσεις.

Στο παιχνίδι κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, με την ομάδα μας να έχει την πρωτοβουλία στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Τα Χανιά ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με το αυτογκόλ του Ζάχαβι στο 20′ έπειτα από προσπάθεια του Μάνου, ενώ λίγο αργότερα είχαν και δοκάρι με το δυνατό σουτ του Λεμονή. Αντί να γίνει το 2-0, στο 31′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (1-1). Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους  η ομάδας μας απείλησε τέσσερις φορές την εστία του Ιωνικού, με κυριότερη ευκαιρία την προσπάθεια του Μάνου στο 33′.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός και η ένταση παρέμειναν σε υψηλά επίπεδα, αλλά χωρίς να γίνουν πολλές φάσεις στις δυο εστίες, καθώς κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι πολλές διακοπές, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν για να κρατήσουν την ισοπαλία.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η ομάδα μας πίεσε ασφυκτικά την περιοχή του Ιωνικού, δημιουργώντας τεράστιες φάσεις με αποκορύφωμα την διπλή χαμένη ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Μάναλη. Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού όμως με τρεις μεγάλες αποκρούσεις κράτησε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

7′ Διαγώνιο σουτ του Ντάουντα, άουτ η μπάλα
11’ Σουτ Ντίας υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα καταλήγει άουτ.
20’ Γκολ για την ομάδα μας που μπαίνει μπροστά στο σκορ με το αυτογκόλ του Ζάχαβι. Ο Μάνος πέφτει στον αγωνιστικό χώρο από μαρκάρισμα του Τασουλή, ο Ζάχαβι θέλησε να γυρίσει στον Χριστοδούλη ο οποίος ήταν εκτός εστίας με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.
23’ Δυνατό και ευθύβολο σουτ του Λεμονή, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ιωνικού
31’ Γκολ για τον Ιωνικό με τον Γκίνη ο οποίος παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Καλογεράκη σε σουτ του Σερπέζη και σε κενή εστία φέρνει το ματς στα ίσια.
33’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μάνο ο οποίος πιάνει το δυνατό σουτ με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
34’ Από το κόρνερ του Σιλά, ο Μαζουλουξής πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να φεύγει άουτ.
43’ Κεφαλιά Μάνου από τη σέντρα του Ελευθεριάδη, η μπάλα άουτ.
44’ Ο Ντίας κλέβει την μπάλα από τον Γκίνη και σουτάρει με δύναμη, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
57’ Ο Μάναλης σουτάρει μέσα στην περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή βάζει το μπλοκ ο Goncalves και απομακρύνει την μπάλα
65’ Σουτ του Perreira διώχνει ο Καλογεράκης
86′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μιούλερ ο οποίος την βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά τελευταία στιγμή βάζει το μπλοκ αμυντικός.
89′ Νέα ευκαιρία με τον Μιούλερ ο οποίος από πάσα του Μανουσάκη κάνει το σουτ, η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό και καταλήγει κόρνερ.
93′ Εξαιρετικό σουτ Μιούλερ, ο Χριστοδούλης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
94′ Διπλή μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μάναλη, αλλά τόσο το κοντινό πλασέ που έκανε, όσο και η κεφαλιά στη συνέχεια  σταμάτησαν στον τερματοφύλακα του Ιωνικού ο οποίος κράτησε το 1-1 για την ομάδα του.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρρι (70’ Νίκολιτς), Σιλά, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ (85′ Κόλα), Λεμονής, Ντίας (58’ Τσέλιος), Ελευθεριάδης (58’ Μανουσάκης), Μάνος (70’ Μιούλερ), Μάναλης

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι (46’ Gardawski), Τασουλής (77′ Goranov), Concola (61’ Οικονομίδης), Dauda (61’Perreira), Γιακουμάκης, Σερπέζης, Γκίνη, Goncalves, Zahavi, Salazr (87′ Δρίτσας)

Διαιτητής: Φώτης Ντάουλας (Δυτικής Αττικής)
Α’ Bοηθός: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτ/νιας)
Β’ Bοηθός: Χρήστος Μητροφάνης (Αθηνών)
4ος Διαιτητής: Ραφαήλ Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)