ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Α.Ο. Χανιά-Κισσαμικός 0-1

Την πρώτη νίκη στην ιστορία της στο πρωτάθλημα Football League ΟΠΑΠ πανηγύρισε η ομάδα μας, που νίκησε στο τοπικό ντέρμπι των Χανίων τον ΑΟΧ, με 1-0 στα Περιβόλια.

“Χρυσός” σκόρερ για τον Κισσαμικό ο Γιάννης Ταραλίδης στο 32′, ενώ “φύλακας-άγγελος” της εστίας της ομάδας μας ήταν ο Γιώργος Λαζαρίδης, με τις θετικές του επεμβάσεις.

Τρία δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τους Τσούτση (9′-μετά την απόκρουση του Λαζαρίδη), Ρίκκα (37′) και Γκέσιο (76′)

Δυναμική παρουσία στη Θύρα 4 από τους φίλους της ομάδας μας.

Το “φιλμ” του αγώνα
9’ ΔΟΚΑΡΙ: Φάουλ του Μασάδο, ο Τσούτσης με δεύτερη προσπάθεια κατάφερε να σουτάρει μέσα από την περιοχή με τον Λαζαρίδη να αποκρούει σε κόρνερ, κι αφού η μπάλα προσέκρουσε και στο δοκάρι.
10’ Ο Γκέσιος μένει μόνος του μέσα στην περιοχή και πλασάρει για να σώσει εκπληκτικά και πάλι ο Λαζαρίδης την εστία του.
25’ Σέντρα Σακελλαρίου ο Μάντζης γυρίζει προς την εστία και κάνει το σουτ, με τον Μπλάζιτς να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα
32’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μάνιας, η μπάλα φτάνει στον Ταραλίδη, που με δυνατό σουτ πετυχαίνει το 0-1.
36’ Φάουλ του Μασάδο, κεφαλιά του Γκέσιου ψηλά άουτ.
37’ ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Ρίκκα στο δοκάρι.
45’ Σουτ του Ρίκκα ο Λαζαρίδης αποκρούει σε κόρνερ.
51’ Κόρνερ του Μασάδο κεφαλιά του Κουρδάκη μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.
60’ Σουτ του Μάνιας μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπλάζιτς.
71’ Φάουλ του Μασάδο κεφαλιά του Γκέσιου άουτ.
76’ ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Γκέσιου στο κάθετο δοκάρι.
83′ Νέες διαμαρτυρίες της ομάδας μας για δεύτερη κίτρινη στον Ηρακλή, σε δυνατό μαρκάρισμα που επιχείρησε.
86’ Σουτ του Μασάδο αποκρούει με τα ακροδάκτυλα ο Λαζαρίδης.
88’ Σουτ του Λίτα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
90+1’ Σουτ του Σμίλτου λίγο έξω από την εστία

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Βεργέτης (Αρκαδίας)-Παπανικολάου (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Ηρακλής (42’), Δεινόπαπας (53’), Μασάδο (56’), Βαττής (58’)

Α.Ο. Χανιά (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Παγώνης, Κουρδάκης, Μπριλάκης, Γεωργίου, Ρίκκα (65’ Λίτα), Ηρακλής, Τσούτσης (50’ Σαϊνέ), Μασάδο, Δεινόπαπας (82’ Σταματής), Γκέσιος.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου (57’ Τσοντάκης), Πότσι, Σελινιωτάκης, Μάντζης (83’ Σμίλτος), Μάνιας, Βαττής (69’ Τσικουδάκης), Ποσίνκοβιτς.