Κισσαμικός-Παναχαϊκή 3-1

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα μας, που επικράτησε με 3-1 της Παναχαϊκής, για την 32η αγωνιστική της Football League ΟΠΑΠ 2015-2016.

Στο 10’ ο Σαπαλίδης με σουτ έπειτα από κόρνερ του Μάνιας άνοιξε το σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε ισοφάρισαν στο 39’ με τον Σαμπατάκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ στο 75’ όταν ο Μάντζης έβγαλε σε θέση βολής τον Ποκόνγκ, που σκόραρε για το 2-1, ενώ στο 88’ ο Μάντζης με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια που ολοκλήρωσε με πλασέ από δύσκολη γωνία έκανε το τελικό 3-1. Στο 89’ ο Λώττας είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ.

10’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μάνιας η μπάλα φτάνει στον Σαπαλίδη, που με σουτ ανοίγει το σκορ (1-0).
12’ Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Μητρόπουλο από τον Τζημογιάννη.
39’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Πινδώνη ο Σαμπατάκος με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.
66’ Σέντρα του Τσοντάκη κεφαλιά του Σαπαλίδη η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία.
70’ Σέντρα του Μάντζη πλασέ του Ποκόνγκ απέκρουσε ο Στρέζος.
72’ Σέντρα του Λώττα κεφαλιά του Μάντζη και νέα σπουδαία επέμβαση από τον Στρέζο.
75’ ΓΚΟΛ: Ωραία προσπάθεια του Μάντζη και πάσα στον Ποκόνγκ που με πλασέ από κοντά κάνει το 2-1.
88’ ΓΚΟΛ: Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Μάντζη και πλασέ από δύσκολη γωνία για το 3-1.
89’ Εκτέλεση φάουλ του Λώττα η μπάλα προσκρούει στο δοκάρι.
90’ Μακρινό σουτ του Πινδώνη άουτ.

Διαιτητής: Γκάμαρης (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Τρουλινός-Γαρεφαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Μουρτζάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Παντελάκης (61’), Χούσα (81’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Γιαγκιόζης, Τσουβαλτσίδης, Παντελάκης, Τζημογιάννης, Τσοντάκης, Σμίλτος, Ενγκουέμ, Μάνιας (67’ Λώττας), Βλάχος (67’ Μάντζης), Ποκόνγκ, Σαπαλίδης (84’ Τσικουδάκης).

Παναχαϊκή (Ηλίας Φυντάνης): Στρέζος, Χούσα, Ασίγκμπα, Γ. Λαμπρόπουλος, Πινδώνης, Τρίγκας (29’ λ.τρ. Βορύλλας), Μουκίδης, Χαρτσιάς, Μητρόπουλος, Σαμπατάκος, Ρουμπάτος.