Ανετη νίκη με πειστική εμφάνιση, 2-0 την Προοδευτική

Αμεση ήταν η επιστροφή στις νίκες για την ομάδας μας.

Τα Χανιά παρουσιάζοντας και πάλι εξαιρετική εικόνα επιβλήθηκαν σήμερα, Κυριακή 08/01, στα Περιβόλια της Προοδευτικής με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Η ομάδα μας με πειστική εμφάνιση που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της, έφτασε άνετα στην επικράτηση σημειώνοντας της πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα της SL2 μετά από 9 αγώνες, φτάνοντας τους 16 βαθμούς.

Η ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με το πρώτο «κυανόλευκο» γκολ του Μπουρσέλη ο οποίος σκόραρε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 49’ ο Μάναλης είχε δοκάρι, αλλά στο 56’ βρήκε δίχτυα για το 2-0 με το έκτο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα. Το σκορ θα μπορούσε  κάλλιστα να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς η ομάδα δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

5’ Εκτέλεση φάουλ απ’ τα αριστερά με τον Μποουρσέλη, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει στη γωνία του Καραργύρη (1-0)
8’ Ο Τσέλιος απέναντι στον Καραργύρη ο οποίος σταματάει το πλασέ του επιθετικού της χανιώτικης ομάδας
14’ Σουτ Μεγαρίτη μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος σταθερά
29’ Συρτή σέντρα Ρότσα από τα αριστερά, ο Πολίτης πλασάρει από καλή θέση άουτ
33’ Ατομική προσπάθεια και σέντρα Πολίτη από τα δεξιά, ο Ρότσα δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
36’ Σουτ Νταβιώτη από το ύψος της περιοχής, άουτ.
49’ Ατομική προσπάθεια Μάναλη, ο οποίος πιάνει δυνατό σουτ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι
53’ Ο Τσέλιος βρίσκει σε πλεονεκτική θέση τον Μάναλη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλασάρει με τον τερματοφύλακα της Προοδευτικής να διώχνει με τα πόδια
55’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ Μπουρσέλη, με τα ακροδάχτυλα ο Καραργύρης κόρνερ
56’ Φάση διαρκείας στα καρέ της Προοδευτικής, η μπάλα φτάνει στον Μάναλη που με το αριστερό κάνει το 2-0.
70’ Κλασική ευκαιρία με τον Μάναλη, ο Καραργύρης διώχνει με τα πόδια.
90+1′ Σέντρα Μάναλη, ο Καπνίδης δεν μπορεί να πλασάρει

Διαιτητής: Βλάχος Ανδρέας (Αν.Αττικής)
Βοηθοί: Μαυρουδής Δημήτρης-Μάτσας Κωνσταντίνος (Ηρακλείου) – 4ος: ΑλάμπεηςΓιώργος (Αθηνών)

Χανιά (Στ.Λαμπράκης-Ν.Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα (83’ Χιντζίδης), Γιαμπερέ, Ναζίμ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (74’ Λεμονής), Πολίτης (65’ Κοκκίνης, 74’ Καπνίδης), Τσέλιος, Μπουρσέλης (83’ Ζούνης), Μάναλης

Προοδευτική (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Αλεξίου, Καρρίκι, Φαζός, Πάβλας, Μεγαρίτης (75’ Πίσσας), Αγγελόπουλος, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης, Σινγκ, Νταβιώτης (57’ Ευθυμίου)