ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Πολύτιμος βαθμός στη Ριζούπολη

Η ομάδα μας απέσπασε πολύτιμο βαθμό στη Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης (0-0).

Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία τα Χανιά δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Κουτζαβασίλη, ο οποίος ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο όποτε χρειάστηκε επενέβη θετικά.

Καλύτερη στιγμή για την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο αυτή του 28′ με το σουτ – άουτ του Βρεττού. Στο δεύτερο ημίχρονο χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τον Κουσκουνά στο 60′. Ντεμπούτο με τη φανέλα των Χανίων έκαναν οι Γιάκος και Βασιλείου.

Οι φάσεις του αγώνα
14′ Σουτ του Ιωαννίδη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
15′ Σουτ του Τομάς αποκρούει ο Κουτζαβασίλης.
16′ Σέντρα του Βιτλή κεφαλιά του Μαρκόφσκι μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κουτζαβασίλης.
26′ Πρώτη καλή στιγμή για τα Χανιά. Σέντρα του Κάσσου η κεφαλιά του Γιάκου κοντράρει σε αμυντικό και το σουτ του Βρεττού καταλήγει άουτ.
28′ Φάουλ του Τομάς μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
32′ Σουτ του Δημητριάδη μπλοκάρει εύκολα ο Χουάντερσον.
54′ Πάσα του Τομάς σε Κολ, σουτ άουτ.
58′ Σέντρα του Κάσσου σουτ του Δημητριάδη έκοψε την πορεία της μπάλας προς το τέρμα ο Κύργιας.
60′ Μεγάλη ευκαιρία, από κόρνερ του Δημητριάδη ο Κουσκουνάς παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Χουάντερσον μπλοκάρει.
66′ Σέντρα του Γκίνο ο Γρομητσάρης σωτηρία κόβει τον Μαρκόφσκι.
85′ Σουτ του Βασιλείου μπλοκάρει ο Χουάντερσον.
87′ Από μπαλιά του Τομάς ο Γιαννιτσάνης υπό πίεση πλασάρει και ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (ΕΠΣ Γρεβενών)
Βοηθοί: Στεφούλης – Φαλτάκας (ΕΠΣ Γρεβενών)
4ος διαιτητής: Ωραιόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
Κίτρινες κάρτες: Ανδρέου (27′), Κολ (33′), Μουμίν (41′), Δημητριάδης (52′), Σωτηράκος (63′ και 82′), Κύργιας (90+4′)
Κόκκινες κάρτες: Σωτηράκος (82′)

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Κύργιας, Λαρέα, Βιτλής, Βάρκας (46′ Μπαστιάνος), Μπλάζιτς (90+1′ Τσαμπούρης), Κολ, Γκίνο, Τομάς Μπεντινέλι, Ιωαννίδης, Μαρκόφσκι (77′ Γιαννιτσάνης).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Γιάκος (61′ Βασιλείου), Βρεττός, Δημητριάδης (84′ Ουνγιαλίδης), Κουσκουνάς (74′ Τζιώρας).