ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Δεύτερη νίκη στον Άλιμο

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μας, που νίκησε στο Α’ Δημοτικό Στάδιο Αλίμου, με 2-1 την Γλυφάδα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ο Κισσαμικός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς με τον Λώττα να σκοράρει στο 12′, ενώ το σκηνικό επαναλήφθηκε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με σκόρερ και πάλι τον 26χρονο ποδοσφαιριστή. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 83′ με τον Παναγόπουλο.

Στο 12′ ο Λώττας εκτέλεσε το φάουλ, ο Μακρυωνίτης δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Στο 15′ ο σκόρερ της ομάδας μας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 αλλά αυτή τη φορά επενέβη θετικά ο τερματοφύλακας της Γλυφάδας. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Κισσαμικός έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ αλλά δεν είχαν ευτυχή κατάληξη οι προσπάθειες των Πασιαλή, Πέντσα.

Το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδανικό, αφού στο 47′ ο Πέντσας έβγαλε σε θέση βολής τον Λώττα, που τελείωσε ιδανικά την φάση για το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 0-2. Στο 59′ ο Πασιαλής έχασε μοναδική ευκαιρία για να πετύχει το 0-3 ενώ στο 73′ ο Λώττας έφτασε μία… ανάσα από το χατ-τρικ, αλλά o Τικταμπανίδης του στέρησε το τρίτο του γκολ. Στο 83′ με σουτ του Παναγόπουλου η Γλυφάδα ξαναμπήκε στην διεκδίκηση ενός αποτελέσματος αλλά οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας μπόρεσαν να κρατήσουν την πολύτιμη νίκη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κορίνθιου ρέφερι Κακριδή.

Στο πλευρό του Κισσαμικού ήταν περίπου 40 Κισσαμίτες, που υποστήριξαν θερμά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Διαιτητής: Κακριδής (Κορινθίας)
Βοηθοί: Τζιλίρης-Γιαννίκος (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Λαζαρίδης (62′), Μποτωνάκης (67′), Βιδάλης (81′)

Γλυφάδα (Μάριος Παναγιώτου): Μακρυωνίτης (18′ λ.τρ. Τικταμπανίδης), Καραγιάννης, Τσιτοφώτος, Σκουρλής (55′ Λιόσης), Μιχαήλ (71′ λ.τρ. Κούρτης), Θ. Κόντη, Παναγόπουλος, Κατσίβελας, Καρανταθάς, Νεοφύτου, Μπότης.

Π.Γ.Σ. Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Καρβουνιάρης, Σελινιωτάκης, Βιδάλης, Κιπτίου, Μποτωνάκης, Λώττας (86′ Μπάτζιο), Πασιαλής (73′ Τσικουδάκης), Βλάχος (61′ Σουμπασάκης), Πέντσας.