Μπαξεβάνος: Όλοι μας θεωρούν φαβορί, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα

Η τοποθέτηση του προπονητή της ομάδας μας, Σπύρου Μπαξεβάνου, για το παιχνίδι με τον Αστέρα Βάρης:

«Θέλαμε να το κερδίσουμε το παιχνίδι, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα,που όντως φάνηκε ότι ήταν καλή. Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, ελέγχαμε το παιχνίδι, αλλά βρεθήκαμε από ένα στημένο να χάνουμε με 1-0. Είχαμε ευκαιρίες να προηγηθούμε ή ακόμα και να ισοφαρίσουμε, μετά το γκολ που δεχθήκαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε φυσιολογικά το άγχος και ο αντίπαλος έκλεισε τους χώρους, περιμένοντας πιο πίσω. Το σημαντικό ήταν ότι τα παιδιά το πίστεψαν και το κυνήγησαν μέχρι το τέλος να πετύχουν την πολυπόθητη ισοφάριση. Αν ερχόταν νωρίτερα, γιατί είχαμε πάλι ευκαιρίες, θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερη μοίρα στο παιχνίδι. Βέβαια μπορούσαμε σε δύο αντεπιθέσεις να βρεθούμε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα.

Υπάρχει πίεση. Όλοι οι αντίπαλοι μας θεωρούν το φαβορί της κατηγορίας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει αυτή η αίσθηση. Τα πράγματα δεν είναι έτσι. Για εμένα μπορεί να ενισχυθήκαμε σημαντικά, αλλά ενισχύθηκαν όλες οι ομάδες. Ο Αστέρας Βάρης στο μεταξύ μας παιχνίδι είχε πέντε παίκτες που έπαιζαν στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Δεν είχαμε μόνο εμείς, έτσι; Το ίδιο και οι υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος. Θέλει μάχη και διάρκεια στο πρωτάθλημα. Το θετικό είναι ότι η ομάδα δεν έχασε, αλλά το αρνητικό ήταν ότι δεχθήκαμε σε ακόμα ένα παιχνίδι γκολ. Είναι ένα κομμάτι που πρέπει να το κοιτάξουμε. Οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν στο πρωτάθλημα τη διαφορά. Ένα πρωτάθλημα που κρίνεται στη δύναμη, στα τρεξίματα, στις μονομαχίες και μετά από εκεί και πέρα στην ποιότητα. Συνεχίζουμε… Έχουμε ένα ακόμα παιχνίδι εντός έδρας, που πρέπει να το κερδίσουμε. Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο. Σε όλα τα παιχνίδια πρέπει να ματώσεις, να κοπιάσεις, αν θες να έχεις καλή τύχη και να μπορέσεις να κερδίσεις κάθε παιχνίδι» .